بازاریابی پیامکی که یکی از شیوه های مهم در تبلیغات است می تواند مخاطبین وفاداری را نصیب کسب و کار کند. بازاریابی پیامکی با هدف برقراری ارتباط بیشتر با مخاطبان، ارسال پیشنهادات، به روزرسانی ها و هشدارهای مهم ایجاد شده است، در ادامه ی این مقاله به بررسی تبلیغات پیامکی و بررسی اس ام اس مارکتینگ می پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید

تبلیغات پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ چیست؟

این یکی از شیوه‌های بازاریابی در عصر امروز است که به دلیل دسترسی اکثر مردم به موبایل رشد زیادی پیدا کرده و یکی از ابزارهای مهم بازاریابی به ‌حساب می‌آید. اس ام اس مارکتینگ یعنی فرستادن پیامک‌های تبلیغاتی به تلفن همراه مشتریان برای این‌که در جریان موضوعاتی مثل: تخفیف‌ها و جشنواره‌های فروش فوق‌العاده و… قرار بگیرند. اگر می‌خواهید که از شیوه کار در Sms مارکتینگ با خبر شوید خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

شیوه کار اس ام اس مارکتینگ چگونه است؟

فروشندگان و تمامی کسانی که می‌خواهند از تبلیغات پیامکی استفاده کنند، اول باید یک متن مناسب آماده کنند. بعد باید یک لیست از شماره همراه مخاطبان هدف خود تهیه کنند. در مرحله آخر، متن را به همه مشتریان ارسال کنند و آن ها را در جریان تخفیفات و موضوعات مربوط به خریدوفروش قرار دهند. با این شیوه می‌توانند یک بازاریابی موفق داشته باشند و در یک ‌لحظه عده بسیار زیادی از مخاطبان یا مشتریان را درگیر پیغام تبلیغاتی خود بکنند.

اگر در خصوص متن مناسب برای پیامک تبلیغاتی سؤال دارید، می‌توانید به مطلب ” متن پیامک تبلیغاتی آماده” مراجعه کنید و از روی متون خوبی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است، یک مورد که مناسب کسب ‌و کار شماست را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

اس ام اس مارکتینگ مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی، مناسب کسب‌وکارهایی است که صاحبان آن می‌خواهند در زمان کم و با سرمایه اندک به سود برسند. به‌طورکلی کسانی که محصولی را تولید می‌کنند و می‌فروشند یا کسانی که خدماتی را ارائه می‌دهند می‌توانند از بازاریابی پیامکی استفاده کنند فروشندگان، صنعتگران و کسانی که در بخش خدمات هستند از جمله کسانی هستند که از Sms مارکتینگ یا تبلیغات پیامکی استفاده می‌کنند.

تبلیغات کوتاه مدت برای مشاغل خرده فروشی یا تجارت الکترونیکی

تخفیف ها و کوپن ها راهی عالی برای سوق دادن افراد به خرید از فروشگاه و یا وب سایت شما خواهد بود؛ اگر در حال انجام فروش یا تبلیغات با محدودیت محدود هستید، بدیهی است که می خواهید تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری با خدمات شما آشنا شوند. پیام کوتاه یک کانال عالی برای برقراری ارتباط بین خرده فروشی ها با مخاطبان است.

به روزرسانی های فوری درباره رویدادها یا سفارشات مشتری

قسمت های زیادی در راه ارسال و فروش خدمات و سفارشات وجود دارند؛ که احتیاج به برنامه ریزی و اعلان به مشتری دارد. با استفاده از بازاریابی پیامکی و ارسال پیام ها به روزرسانی های دقیقی به مخاطبان خواهد رسید. با استفاده از پیام کوتاه، می توانید به راحتی هرگونه تغییر، لغو، اطلاعات عمومی یا به روزرسانی را با تعامل در زمان واقعی بهتر از هر راه دیگری به مشتریان خود منتقل کنید.

یادآوری های مهم در مسیر خرید یا ارائه خدمات

اگر کسب و کار شما در زمان های تعیین شده برای اطلاع قرار ملاقات و یا ارسال مرسوله مجبور به اطلاع رسانی است می توانید از بازاریابی پیامکی خود بهره ببرید. ارزش دادن به زمان مشتری یکی از مهم ترین عناصر در بازاریابی و فروش بیشتر خواهد بود. ارسال پیام های متنی یادآوری یک روش خارق العاده برای اطمینان از این است که افراد قرارهای خود را فراموش نمی کنند و در زمان مناسب به هدف خود می رسند.

هشدارهای داخلی و درون سازمانی

بازاریابی پیامکی نه تنها برای مشتریان مهم است بلکه برای کسب و کارهایی که کارمندان زیادی دارند یک راه مناسب برای آگاهی از وضعیت و به روزرسانی ها خواهد بود.

 

اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی

اس ام اس مارکتینگ به چه ابزار و وسایلی نیاز دارد؟

 • سیم‌کارت: یک وسیله‌ای است که فروشندگان برای تبلیغات پیامکی نیازمند آن هستند. برای آن که بتوان پیامک‌ها را به شماره مشتریان فرستاد حتماً یک سیم‌کارت نیاز است.
 • دستگاه پنل اس ام اس: این دستگاه با اینترنت سیم کارت یا وایرلس کار می‌کند. برای این‌ که پیام‌ها با این دستگاه به مشتریان فرستاده شود، به سیم احتیاج نیست. بلکه به سیم‌کارت نیاز است و پیامک‌ها از طریق امواج رادیویی به مشتریان ارسال می‌شوند. برای استفاده از این دستگاه، مراحل قانونی آن باید طی شود و از سوی وزارت ارتباطات، استفاده از دستگاه پنل اس ام اس ممنوع است.

ولی ما در این مقاله راهی پیشنهاد می‌کنیم که دیگر احتیاجی به خرید و استفاده از این دستگاه نباشد. این راه خرید پنل ارسال پیامک است. در ابتدا باید اطلاعات شخصی را برای مشخص‌شدن هویت در اختیار اپراتور گذاشت. پس از احراز هویت به‌عنوان یک شخص حقیقی با حقوقی، یک خط یا کانال ارسال پیامک دریافت می‌شود. بعد از دریافت خط می‌توان پیام‌ها را برای مشتریان ارسال کرد. استفاده از این راه به جایگزین بسیار خوبی برای خرید دستگاه پنل اس ام اس بوده و خیلی به‌صرفه‌تر است.

تنوع در مدل و هزینه‌های مربوط به پنل های اس ام اس مارکتینگ بسیار زیاد است؛ بنابراین برای این‌که بدانید کدام پنل موجود در بازار مناسب کار شماست و نیازهای شما را پاسخ می‌دهد بد نیست مقاله ” بهترین پنل اس ام اس مارکتینگ” که در همین وبلاگ موجود است را مطالعه کنید.

آگاهی از قوانین مهم در بازاریابی پیامکی

پیام های تبلیغاتی که در اس ام اس مارکتینگ ارسال می شوند، یک خط ارتباطی بسیار اثرگذار هستند، که باید در هنگام تعیین استراتژی بازاریابی پیامکی به تمام جوانب آن ها توجه کرد. چند نمونه از مهم ترین مشخصه هایی که باید در بازاریابی پیامکی به آن توجه کنید را در ادامه بررسی می کنیم.

 1. اولین و مهمترین این فاکتورها؛ دریافت مجوز از مخاطبین برای ارسال پیام کوتاه به آنها است. پیام های بی وقت و بدون پشتوانه می تواند برعکس به جای تبلیغ برند و خدمات شما، حوصله سر بر و بسیار نامطلوب باشد. اثر پیام های تبلیغاتی بسیار بالاست، چراکه همه ی افراد با اعلان های ساعت های هوشمند و گوشی خود از آن ها اطلاع پیدا می کنند پس باید از این موقعیت حداکثر استفاده را کنید.
 2. ساعت و روزهای خاصی برای تبلیغات اس ام اسی خود انتخاب کنید، هر روز با یک متن تبلیغ کردن می تواند به برند شما آسیب برساند.
 3. از یک شماره ی خاص تبلیغات خود را انجام دهید، هر بار با یک شماره تبلیغ کردن می تواند حس بدی در مخاطبان ایجاد کند.
 4. مخاطبان را از کانال های مختلف بازاریابی عبور دهید، در پیامک های تبلیغاتی آن ها وادار کنید تا به ایمیل خود سر بزنند و آنجا از طریق ایمیل مارکتینگ محصول و خدمات خود را عرضه کنید.

برخلاف ایمیل که فقط چند بار در روز توسط افراد چک می شود، افراد تقریباً بلافاصله پیام های متنی را باز می کنند. این امر یک مزیت مناسب در بازاریابی پیامکی است. بعضی از کشورها حتی قوانینی راجع به زمان ارسال پیامک متنی بازاریابی دارند (به عنوان مثال  در فرانسه بازاریابی پیامکی در روزهای یکشنبه، تعطیلات یا هر زمان بعد از ساعت ۱۰ شب امکان پذیر نیست.)

چرا بازاریابی پیامکی موثر واقع خواهد شد؟

فراگیر شدن گوشی های هوشمند: این روزها با همه گیر شدن گوشی های هوشمند، می توان از پیام های ارسالی به این دستگاه ها نهایت استفاده را برد. پیامک راهی عالی برای دستیابی مستقیم کسب و کارها به مشتریان است.
حلقه بازاریابی از طریق ایمیل را کامل می کنند: اگرچه بازاریابی از طریق ایمیل و پیام کوتاه در اجرای استراتژی شباهت های زیادی دارند، اما به بهترین شک همزمان عمل می کنند. همانطور که قبلا ذکر شد ، شما می توانید از پیام کوتاه برای ارسال اعلان های فوری استفاده کنید، در حالی که ایمیل حاوی محتوای طولانی تر است.
نرخ درگیری بالا: نرخ تعامل پیامکی در مقایسه با ایمیل نجومی است و ۹۰٪ پیامک در طی ۳ دقیقه از دریافت آن خوانده می شود. این باعث می شود پیامک در ارائه اطلاعات مهم با درصد موفقیت بالا بسیار مفید باشد.
عالی برای بازارهای نوظهور: کسب و کارهای نوپا با خدمات جدید و ارزش افزودذه های متغییر می توانند خود را در قالب پیامک های کوتاه اما اثرگذار معرفی کنند.

چند توصیه که باعث می‌شود بازاریابی پیامکی خوبی داشته باشید؟

 • متنی که می‌نویسید باید ساده و قابل فهم باشد و نباید از کلمات تخصصی و ناآشنا استفاده کنید.
 • ارسال پیامک به تعداد زیاد موجب کسالت خوانندگان آن می‌شود.
 • زمان‌شناس باشید و در زمان مناسب پیامک‌های خود را ارسال کنید. زمان مناسب ارسال پیامک بستگی به نوع کسب‌وکار شما و سلیقه و نیاز مخاطبانتان دارد. مثلاً اگر مخاطب شما خانم‌های خانه‌دار هستند، ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح روزهای غیر تعطیل بهترین زمان برای ارسال پیامک تبلیغاتی شماست.

توصیه برای بازاریابی پیامکیرعایت این موارد به شما کمک می‌کند که بازاریابی پیامکی خوبی داشته باشید. اگر این نکات را رعایت نکنید، ممکن است که در اس ام اس مارکتینگ به نتیجه خوبی نرسید و سود چندانی دست شما رو نگیرد.

کارهایی که بعد از ارسال پیامک باید انجام دهید

باید بررسی شود که آیا پیامک‌ها به همه مشتریان ارسال شده است یا خیر؟ اگر حجم زیادی از پیامک‌ها ارسال نشود ممکن است دلیل آن نقص فنی باشد. باید بعد از ارسال پیامک‌ها به مشتریان، این مورد بررسی شود.

باید تعداد پیامک‌هایی که مشتریان خوانده‌اند اندازه‌گیری شود. برای این از URL استفاده کنید. کلیک‌های انجام شده بر پیامک‌های ارسال شده تقسیم و سپس در ۱۰۰ ضرب می‌شود هر چه که درصد بالاتر باشد اس ام اس مارکتینگ موفق‌تر است.

وقتی‌که تبلیغات پیامکی انجام می‌شود، تعدادی از مشتریان به دلایل مختلف انصراف می‌دهند. باید تعداد آن‌ها را بررسی کرد. اگر تعداد مشتریان انصرافی، تقسیم‌بر تعداد کل مشتریان بشود، عددی که به دست می‌آید تعداد واقعی مشتریان را نشان می‌دهد. هر چه که عدد به‌دست‌آمده کمتر باشد، نشانه موفقیت در بازاریابی پیامکی است.

هدف از انتخاب تبلیغات پیامکی چیست؟

فروشندگان و صاحبان صنعت، باید هدف خود را از انجام تبلیغات پیامکی مشخص کنند. اگر هدف از بازاریابی پیامکی مشخص نباشد، ممکن است به نتیجه مطلوبی نرسد. برای مثال هدف یک فروشنده از تبلیغات پیامکی ممکن است مطرح کردن برند خودش باشد. کاملاً مشخص است که برای این هدف بیلبورد های خیابانی و تبلیغات تلویزیونی مناسب‌تر است.

مشخص‌کردن هدف بازاریابی از طریق پیامک، باعث می‌شود که فروشندگان انگیزه بیشتری برای انجام آن داشته باشند و به نتیجه خوبی دست پیدا کنند.

مزیت های اس ام اس مارکتینگ

بازاریابی از طریق پیام کوتاه مزیت‌های زیادی دارد. ولی نباید فراموش کرد که Sms مارکتینگ با رعایت نکات و دستوراتی مثل زمان‌سنجی و فرستادن پیام‌ها به تعداد مناسب است که یک بازاریابی موفقیت‌آمیز محسوب می‌شود.

مزیت‌ اس ام اس مارکتینگ اما به‌طورکلی مزیت‌های آن شامل موارد زیر می‌شود:

 1. صرفه‌جویی در زمان: بازاریابی پیامکی باعث می‌شود زمان کمتری صرف تبلیغات شود.
 2. کاهش هزینه‌های تبلیغاتی: وقتی‌که فروشندگان از بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ استفاده می‌کنند می‌توانند با هزینه بسیار کم به سود دلخواه دست پیدا کنند. دراین‌خصوص می‌توانید به مطلب ” مقایسه هزینه اس ام اس مارکتینگ” رجوع کنید تا ببینید که چرا این شیوه از بازاریابی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.
 3. ارتباط با مشتریان: تبلیغات پیامکی کمک می‌کند تا ارتباط خوبی بین فروشنده با مشتری برقرار شود.

اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی روش ایده آلی برای ارتباط برقرارکردن با مشتریان است. چون فروشندگان از طریق آن می‌توانند ارتباط مستقیم با مشتریان خود برقرار کنند. پس این یکی از ابزارهای مشتری‌مداری به‌حساب می‌آید. علاوه‌برآن راهی ارزان و سریع است.

یکی از دلایل اهمیت اس ام اس مارکتینگ این است که در مدت زمان کم، بازدهی خوبی می‌دهد. درصورتی‌که برخی از روش‌های بازاریابی، علی‌رغم هزینه زیاد، در زمان طولانی به نتیجه می‌رسند. Sms مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی سکوی پرتاب کسانی است که برای کسب و کار خود برنامه‌ریزی می‌کنند، ایده‌پردازی می‌کنند و هدف‌های خود را به طور کامل مشخص می‌کنند.

آیا بازاریابی پیامکی می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد؟

برای امتحان کردن میزان اثر گذاری بازاریابی پیامکی بر روی مخاطبان خود از تعداد کمی پیامک بر روی مخاطبان محدود استفاده کنید؛ اگر استراتژی مدونی برای ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی وارد این حوزه شوید در غیر این صورت بازده خوبی نخواهید گرفت

به چند دلیل ساده بازاریابی پیامکی می تواند مفید واقع شود:

 • تحویل سریع
 • ارتباط مستقیم به مشتری
 • تعامل بالا
 • استراتژی هدفمند و درست

۶ دلیلی که نشان می‌دهد به بازاریابی پیامکی نیاز دارید!

بازاریابی پیامکی، یکی از موثرترین و به‌صرفه‌ترین روش‌های رونق و فروش بیشتر محصولات و خدمات یک شرکت است، اما کسب‌و‌کارهای کمی با دلایل استفاده از این روش آشنایی دارند.

این کسب‌وکارها تصور می‌کنند صرفاً داشتن یک کانال تلگرام و انجام تبلیغات برای آن کافیست و درآمدشان را نیز تامین می‌کند.

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که چرا بازاریابی پیامکی نه تنها برایتان سودمند است و به رشد کسب‌و‌کارتان کمک می‌کند، بلکه برایتان شرح خواهیم داد که چرا برای کارتان ضروری است!

به زبان ساده، می‌توان گفت بازاریابی به شکل کلی در یک چیز خلاصه می‌شود و آن ایجاد و برقراری ارتباط است. ممکن است که شما بهترین محصول یا خدمات را داشته باشید، اما تا زمانیکه نتوانید با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید، محصول و خدمات‌تان چندان ارزشی ندارند.

درست است که بازاریابی قوانین و ایده‌های بسیاری را با خود به همراه دارد، اما هدف نهایی آن برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه به منظور معرفی خدمات و ارزش‌های نهفته در آن است.

خب، چه ابزاری بهتر از پیامک می‌تواند این ارتباط را برقرار کند؟ بازاریای پیامکی امکان ایجاد یک ارتباط دو طرفه و کاملاً تعاملی را میان شما و مشتریان بالقوه‌تان برقرار می‌کند (آن هم از طریق همین تلفن همراهی که همیشه در دست دارید!).

برای آشنایی بیشتر با قدرت تاثیرگذاری بازاریابی پیامکی برخی از ویژگی‌های منحصربفرد آن را در ادامه نام می‌بریم:

صرفه جویی در زمان

معمولاً برای تولید محتوا در سایر روش‌های تبلیغاتی مانند ایمیل مارکتینگ، بنر تبلیغاتی، رپورتاژ آگهی یا حتی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و … شما به طراحی گرافیکی مناسب، انیمیشن، کار با نرم‌افزارهای پیچیده یا به کارگیری نیروی نسبتاً ماهر نیاز دارید.

به‌علاوه، تولید چنین محتوایی نیز نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. همچنین، روند تولید این نوع محتواها و کانال‌های ارتباطی‌شان نیز بسیار زمان‌بر است.
اما در بازاریابی پیامکی، شما با چنین روند طولانی روبرو نیستید. همه چیز در پنل کاربری شما خلاصه می‌شود. تنها کافیست محتوای پیامک خود را تایپ کرده و شماره مخاطبان خود را اضافه کنید.

به صرفه بودن هزینه

در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی و تبلیغات، استفاده از پیامک تبلیغاتی هزینه بسیار پایین‌تری دارد. بهتر است بدانید که هزینه ارسال یک پیامک از سامانه پیامکی، مبلغی در حدود ۹ الی ۱۵ تومان خواهد که در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی، کاملاً بی رقیب است.
اگر هنوز هم درباره استفاده از پیامک تبلیغاتی شک دارید، بهتر است یک بار آن را امتحان کنید. برای آزمایش صحت کارایی تبلیغات پیامکی نیازی نیست که به ۱۰ هزار نفر پیامک ارسال کنید، بلکه تنها کافیست ۱۰۰ نفر از مشتریان خوب و وفادار خود را انتخاب کرده و پیشنهاد اختصاصی خود را با آن‌ها در میان بگذارید.

هزینه ارسال چنین آزمایشی، تقریباً ۱۰۰۰ تومان خواهد شد که واقعاً در قیاس با دیگر روش‌های تبلیغاتی خنده‌دار است! حال تصور کنید حتی اگر تنها یک نفر از افرادی که برایشان پیامک ارسال کرده‌اید هم از پیشنهاد شما استقبال کند، چندین برابر آنچه هزینه کرده‌اید سود خواهید کرد.
همچنین، باید بگوییم که ما در مثال بالا نرخ بازگشت مشتری را ۱% حساب کردیم (۱ نفر از ۱۰۰ نفر)، این درحالی است که نرخ بازگشت مشتری در بازاریابی پیامکی بیشتر از ۸% است.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در ۵ دقیقه صاحب دفترکار شو

با پیام کوتاه به هدف بزنید

پیام کوتاه می‌تواند خواسته‌های ضروری شما را در قالبی کوتاه و روان به مشتریان انقال دهد.
برای اعلام سریع، کوتاه و گویای جشنواره‌های فروش، تخفیف‌های فصلی و حتی جدیدترین نسخه آپدیت نرم افزارتان پیامک کوتاه بهترین روش است.

پیامک، بالاترین نرخ بازکردن و خواندن پیام را دارد

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در هنگام چک کردن صندوق پست الکترونیک خود، با انبوهی از ایمیل‌های خوانده نشده روبرو شوید، خب این موضوع کاملاً برای همه طبیعی شده است.با این حال، جالب است بدانید که نزدیک به ۹۸% پیامک‌های ارسالی به تلفن‌های همراه توسط کاربران باز شده و بیشتر آن‌ها پس از ۳ دقیقه خوانده می‌شوند.
آمار در زمینه باز کردن و خواندن ایمیل تنها ۱۹،۹۱% است که اختلاف معنی داری را نشان می‌دهد.

نرخ تبدیل پیامک بسیار بالاست

در ابتدای همین مقاله در بخش “به صرفه بودن” گریزی به این مفهوم داشتیم. نرخ تبدیل در زمینه پیامک یعنی از تعداد پیامک‌های ارسال شده، چند نفر تبدیل به مشتری خواهند شد یا اقدام به خرید کالا خواهند کرد؟
نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی ۸٫۲۲% است که رقمی به مراتب بالاتر از نرخ تبدیل بازاریابی ایمیلی با ۱٫۷۳% می‌باشد.
این آمار نشان می‌دهد پیامک، هم ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است و هم در جذب مشتری موفق‌تر عمل کرده است.

تثبیت موقعیت برند

تمامی فعالیتهای کسب و کارتان، هویت برند شما را شکل خواهد داد. بازاریابی پیامکی نیز گامی دیگر در این جهت است.
با بازاریابی پیامکی به مشتریان خود این حس را می دهید که آنها برای شما مهم هستند و شما جدیدترین و به‌روزترین شیوه‌های اطلاع رسانی را برای ایشان به کار می گیرید تا بهترین پیشنهادات را در سریعترین زمان ممکن برایشان ارسال کنید.

سامانه پیامکی Melipayamak با پشتوانه تیمی مجرب و کارآزموده، امکانات بینظیر که سالهاست مورد اعتماد موفقترین و بزرگترین برندهای کشورمان بوده است، راهی مطمئن برای مدیریت و کاهش هزینه های بازاریابی شماست که سودآوری مطلوبی را حتی در کوتاه مدت برای کسب و کار شما در پی خواهد داشت.

کارشناسان ملی پیامک هر روز هفته از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. همچنین، برای مشاهده امکانات و وب‌سرویس‌های موجود در این سامانه به صفحه وب سرویس پیامک مراجعه کنید.
در صورتی که هر گونه سوالی در این زمینه دارید، همین الان تلفن را برداشته و با شماره ۰۲۱۶۳۴۰۴ تماس بگیرید تا کارشناسان ملی پیامک شما را راهنمایی کنند.