بالا بودن هزینه‌ های یک کسب و کار یکی از عواملی است که می‌تواند در عملکرد کسب و کار تأثیر منفی گذاشته و گاه حتی به شکست آن‌ها بینجامد. این مسئله اگرچه به‌طور مستقیم با منابع مالی کسب و کار در ارتباط است اما به آن محدود نمی‌شود؛

به عبارت دیگر اگرچه پایین بودن هزینه‌های یک کسب و کار باعث صرفه‌جویی در منابع مالی می‌گردد، اما تنها دستاورد آن را نمی‌توان این مسئله دانست.

تجربه نشان داده کسب و کارهایی که حتی با وجود منابع مالی فراوان، هزینه‌های نسبتاً بالایی دارند، در میان مدت و بلندمدت دچار مشکلاتی می‌شوند. بنابراین کاهش هزینه‌ها یک امر ضروری برای هر شرکت، سازمان و کسب و کار اعم از کسب و کارهای ثروتمند یا غیر ثروتمند است.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در ۵ دقیقه صاحب دفترکار شو

این مسئله در کشور ما که در آن ثبات اقتصادی وجود ندارد و همه چیز وابسته به نوسانات دلار است اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا بی‌ثباتی بازار حتی کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ و با تجربه را نیز با مشکل مواجه کرده و آن‌ها را تا مرز ورشکستگی پیش می‌برد. در چنین شرایطی توجه به منابع مالی و مصرف بهینه آن‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. گذشته از آن، بدون کاهش هزینه توسعه کسب و کار نیز بی معنی می‌شود.

در این مقاله راهکارهایی را درباره کاهش هزینه کسب و کارها ارائه خواهیم داد.

[pullquote cite=”” id=”” class=”” style=””]کسب و کارهایی که با وجود منابع مالی فراوان، هزینه‌های بالایی دارند، در میان مدت و بلندمدت دچار مشکل می‌شوند.[/pullquote]

۵ راه کاهش هزینه کسب و کارها در شرایط نوسانات دلار

۱. صرفه‌جویی در همه انواع هزینه‌ها

همان‌طور که می‌دانید، به‌طور کلی هزینه‌ها در یک سازمان یا کسب و کار به دو دسته تقسیم می‌شوند؛

  • هزینه‌های ثابت
    هزینه‌های ثابت هزینه‌هایی هستند که مستقل از میزان فروش و یا سود بوده و اگر کسب و کارتان هیچ تولیدی هم نداشته باشد، ملزم به پرداخت آن‌ها خواهد بود. برای مثال پرداخت حق بیمه، پرداخت اجاره مکان و هزینه‌های آبونمان آب و برق از جمله این موارد هستند.
  • هزینه‌های متغیر
    هزینه‌های متغیر به هزینه‌هایی اطلاق می‌شود که وابسته به موارد دیگر هستند؛ برای مثال اگر میزان فروش شما بالا باشد، آن گاه به منابع اولیه بیشتری نیاز خواهید داشت و اگر تولیدتان به صفر برسد، آن گاه هیچ هزینه‌ای را صرف منابع اولیه نخواهید کرد.

برای کاهش هزینه کسب و کارها در بی‌ثباتی بازار و نوسانات دلار توجه به هر دو دسته از هزینه‌ها ضروری است. یعنی شما هم باید میزان فروشتان را تا حدی کاهش دهید که بتوانید منابع مالی خود را برای پایدار ماندن کسب و کارتان مدیریت کنید و هم در هزینه‌های ثابت خود تغییراتی ایجاد کنید؛

برای مثال ساختمانی که در آن هستید را با یک ساختمان کوچک‌تر و در نقطه دیگری از شهر که قیمت اجاره کمتر است جایگزین کنید. به همین ترتیب میزان مصرف آب و برق و گاز و تلفن را نیز کاهش دهید

راه اندازی سانترال بدون نیاز به دفترکار

آیا می‌دانستید بسیاری از کسب و کارها برای کاهش هزینه های خود تصمیم گرفته‌اند دفتر کار اجاره نکنند و نیروهایشان به صورت دورکار وظایف خود را انجام دهند؟ خوشبختانه این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی سرویسهایی در سراسر دنیا عرضه می‌شود که کسب و کارها را از اجاره دفتر کار بی نیاز می‌کنند.

سانترال مجازی

با سرویس تلفن گویا دفترشما بدون نیاز به هیچ تجهیزاتی و حتی بدون نیاز به داشتن مکان فیزیکی، مانند شرکتهای بزرگ سانترال حرفه ای داشته باشید.

برای نمونه شما با خرید سرویس تلفن گویا بدون نیاز به اجاره دفتر کار و هیچ مکان فیزیکی برای کسب و کار خود سانترال راه اندازی می‌کنید. برای راه اندازی سانترال مجازی شما هیچ نیازی به خرید هیچ گونه تجهیزاتی ندارید. یک خط تلفن ثابت تهران با کد ۲ نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

کاربرد شماره تلفن مجازیسانترال مجازی؛ جایگزین کم هزینه و پیشرفته خرید دستگاه سانترال

[pullquote cite=”” id=”” class=”” style=””]با سرویس تلفن گویا با ماهی ۳۹ هزار تومان بدون نیاز به دفتر کار و بدون هیچ تجهیزاتی سانترال پیشرفته خواهید داشت.[/pullquote]

۲. مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی اگرچه یکی از شناخته‌شده‌ترین سرفصل‌های مدیریت در کسب و کارها است اما در کشور ما هنوز هم آن‌چنان که باید، مورد توجه قرار نگرفته است. منظور از مدیریت منابع انسانی استفاده درست و بهینه از نیروی انسانی است به گونه ای که بیشترین بهره‌وری در کار را به همراه داشته باشد و در عین حال متناسب با منابع مالی شرکت تعریف شود.

برخی از کسب و کارها در بی‌ثباتی بازار اولین کاری که می‌کنند، اخراج کارمندان است؛ در حالی که باید گفت به جز اخراج راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. برای مثال تغییر سیستم حقوق و دستمزد از ساعتی به پروژه‌ای، تغییر در بازه‌های زمانی پرداخت و تعریف برخی از پروژه‌ها در قالب دورکاری از جمله مواردی است که می‌تواند ضمن حفظ نیروی انسانی، به کاهش هزینه کسب و کارها کمک کند.

با ماهی ۱۰۹ هزار تومان منشی داشته باشید

همچنین به جای استخدام منشی می‌توانید سرویس منشی خریداری کنید. با سرویس منشی مجازی شما نیاز به اجاره دفتر کار و استخدام منشی ندارید. بلکه با توجه به حجم تماسهایتان یکی از بسته های سرویس منشی را انتخاب می‌کنید.

خدمات مرکز تماس

با سرویس منشی مجازی دفترشما بدون نیاز به دفتر کار و تنها با ماهی ۱۰۹ هزار تومان منشی اختصاصی و باتجربه داشته باشید.

۳. تغییر در سیستم خرید

هر کسب و کاری چه تولیدی باشد و چه خدماتی، به هرحال در ماه خریدهایی را به صورت مرتب باید انجام دهد. این خریدها ممکن است از منابع اولیه مورد نیاز برای تولید گرفته تا خریدهای کوچک مانند صبحانه یا ناهار کارمندان باشند.

یکی از روش‌های کاهش هزینه کسب و کارها تغییر در روش انعقاد قراردادها است. برای مثال قراردادهای نقد خود را می‌توانید به قراردادهای بلندمدت تبدیل کنید و در عوض مزایایی از کسب و کار خود را برای طرف قرارداد در نظر بگیرید. همچنین تغییر خریدها از جزئی به عمده و یا انعقاد قراردادهای تهاتری می‌تواند کاهش قابل توجهی را در میزان مصرف منابع مالی به همراه داشته باشد.

۴. سیستم مالی متناسب با نوسانات دلار

یکی از راه‌های مؤثر در کاهش هزینه کسب و کارها استقلال منابع مالی از دلار است. وابسته نبودن به دلار البته کار ساده ای نیست و شاید در نگاه اول محال به نظر برسد؛ اما باید تا حد امکان خریدهایی را انجام دهید که وابسته به قیمت دلار نیستند. برای مثال باید از خرید محصولات وارداتی تا حد امکان دوری کنید و محصولاتی را که از صفر تا صد در داخل تولید می‌شوند مورد توجه قرار دهید.

البته یک راه ساده تر نیز وجود دارد و آن طراحی سیستم مالی کسب و کارتان بر اساس دلار است؛ در این حالت شما باید تا حد امکان درآمدتان را به صورت دلار به دست آورید. این کار می‌تواند از طریق افزایش قراردادهای خارجی و صادرات انجام شود و یا اینکه در قرارداد با شرکت‌های بزرگ در مذاکراتتان این موضوع را مطرح کنید.

۵. روی آوردن به روش‌های آنلاین

استفاده از روش‌های آنلاین در زمینه‌های مختلف فروش، بازاریابی و تبلیغات می‌تواند ضمن معرفی هرچه بهتر کسب و کار سهم زیادی در کاهش هزینه کسب و کارها نیز داشته باشد.

روشهای فروش و بازاریابی آنلاین تاثیر بسیار زیادی در افزایش فروش و کاهش هزینه های کسب و کارها دارد.

روی آوردن به روش‌های آنلاین

از آنجایی که خدمات ارائه شده در بستر اینترنت معمولاً دانش بنیان هستند و ارتباط زیادی به قیمت دلار ندارند، هزینه آن‌ها بسیار کمتر از تبلیغات در دنیای واقعی است؛ زیرا در دنیای واقعی مواد خام مورد نیاز برای تبلیغات معمولا از خارج کشور وارد می‌شوند و این مسئله در بالا رفتن قیمت آن‌ها با توجه به نوسانات دلار تاثیر زیادی می‌گذارد. بنابراین با روی آوردن به روش های آنلاین در زمینه کسب و کارتان می‌توانید تاثیر قابل توجهی در کاهش هزینه‌ها داشته باشید.

نتیجه گیری

بحث کاهش هزینه ها امروز بیش از هر زمان دیگری اهمیت خود را نشان می‌دهد. کاهش هزینه ها به قدری برای کسب و کارها حیاتی شده است که اگر کمی آن را به قول معروف شل بگیرند ممکن است به قیمت شکست آن کسب و کار بیانجامد. خوشبختانه روشهایی برای کاهش هزینه وجود دارد مانند صرفه جویی در هزینه ها، مدیریت منابع انسانی، تغییر درسیستم خرید، سیستم مالی متناسب با نوسانات دلار و روی آوردن به روشهای آنلاین.

پیشرفت فناوری نیز به کمک کسب و کارها آمده است. با پیدایش سرویسهایی مانند تلفن گویا و منشی مجازی، هزینه ماهیانه کسب و کارها به شدت کاهش پیدا می‌کند. راه نجات کسب و کارها این است که از روشهای سنتی دست بکشند و به روشهای مدرن و متناسب با زمانه روی آورند.