کسب و کار موفق چیست؟

من بیشتر دوران بزرگسالیم را کارآفرین بوده‌ام. به تازگی در طول یک پرواز کاری طولانی به این فکر افتادم که چه ویژگی‌هایی باعث می شود یک نفر کسب و کار موفق داشته باشد و دیگری، و تعریف خودم از «موفقیت» چیست؟ در طول این سالیان، سخنرانی‌های بسیاری درباره کارآفرینی کرده‌ام. نخستین پاسخی که به ذهنم می‌رسد این است که باید این افسانه قدیمی را دور ریخت که برای موفقیت در کارآفرینی و داشتن کسب و کار موفق تنها باید فکری خلاقانه و اندیشه‌‌ای ناب داشت. من دریافته‌ام که موفقیت در کارآفرینی عمدتاً حاصل عمل عالی است.

کسب و کار موفق

کسب و کار موفق با این ده نکته

اما برای داشتن کسب و کار موفق چه عوامل دیگری لازم است، و یک کارآفرین چگونه باید موفقیت را معنی کند؟ در ادامه شاهد فهرست ده عامل برتر هستید که کسب و کارهای موفق از آن غافل نمی شوند:

۱. باید نسبت به آن چه می‌خواهید به دست آورید باانگیزه و بااشتیاق باشید

یعنی حاضر باشید ساعات طولانی از روزتان را به ایده‌ای که به فکرتان رسیده اختصاص دهید. اگر انگیزه داشته باشید، احساستان به اعضای تیمتان نیز منتقل می‌شود. و با داشتن انگیزه، هم تیمتان و هم مشتریانتان به کاری که می‌کنید بیشتر اعتماد می‌کنند. کسب و کارهای موفق از افرادی با انگیزه تشکیل شده اند که برای رسیدن به هدفشان شوق و ذوق دارند.

همه چیز درباره ی کمپین بازاریابی و نحوه اجرا

۲. بر موقعیتی که برایتان پیش آمده به شدت تمرکز کنید

این تمرکز و انگیزه به شما کمک می‌کند تا مانع از تلاش بیهود و حواس‌پرتی شوید. بیشتر کسب و کارها از سوءهاضمه نابود می شوند تا از گرسنگی. به بیان دیگر، کسب و کارها معمولاً به جای این که تعداد محدودی هدف را درست و حسابی دنبال کنند، همزمان خود را درگیر تعداد زیادی هدف می‌کنند. بنابراین، برای داشتن کسب و کار موفق، در مسیر هدفتان تمرکز خود را حفظ کنید.

  وظایف اپراتورهای مرکز تماس کدامند؟

۳. موفقیت جز از پشتکار به دست نمی‌آید

همه ما می‌دانیم که هیچ موفقیتی یک‌شَبه حاصل نمی‌شود. و پشت هر موفقیت به ظاهر یک‌شبه‌ای سال‌ها کار سخت و عرق ریختن خوابیده است. افرادی که صاحب کسب و کارهای موفق هستند و در نظر شما خوش شانس اند به شما خواهند گفت که برای رسیدن به موفقیت خبری از راه ساده و میانبر نیست. کارآفرینان موفق همیشه ۱۰۰ درصد از انرژی خود را به کاری اختصاص می‌دهند که مشغولش هستند. اگر مطمئنید که نهایت تلاشتان را می‌کنید، هیچ دلیلی برای پشیمانی وجود ندارد. تمرکزتان را بر روی امور تحت کنترلتان حفظ کنید.

در فکر راه اندازی کسب و کار خانگی هستی؟ از این تجربه ها استفاده کن.

۴. مسیر منتهی به موفقیت، جاده‌ای طولانی است، پس یادتان باشد که از این سفر لذت ببرید

هر کسی می‌تواند به شما بیاموزد که بر روی اهدافتان تمرکز کنید، اما افراد موفق در کنار تمرکز بر سفرشان، از از اتفاقاتی که در مسیر می‌افتد هم لذت می‌برند.

کسب و کار موفق

کسب و کار موفق بدون لذت بردن از مسیر امکان پذیر نیست.

واقعاً ارزشش را دارد که بخش اعظمی از عمرتان را در مسیری به سر ببرید که از آن لذت نمی‌برید؟ وقتی شما از این سفر لذت ببرید، این احساس را به تیمی که به شما ملحق شده هم منتقل می‌کنید.  بهتر نیست که همگی از خود سفر لذت ببرید، حتی اگر هیچ گاه به مقصد نرسید؟.


۵. بیش از هر برنامه صفحه‌گسترده ای (spreadsheet) به شمّ درونیتان اعتماد کنید

همیشه متغییرهای بسیاری در دنیای واقعی وجود دارد که امکان گنجاندن همه‌شان در صفحه‌گسترده وجود ندارد. برنامه‌های صفحه‌گسترده از فرضیات غیردقیق شما نتایجی را استخراج می‌کند و نوعی احساس کاذب امنیت به شما می‌دهند. در اکثر موارد، احساس و شمتان همچنان بهترین راهنمایتان است. همه ما لحظاتی را در تجارتمان پشت سر گذاشته‌ایم که احساسمان به ما گفته یک جای کار ایراد دارد، در حالی که عقلمان همچنان از قدرت منطق برای تجزیه و تحلیل موقعیت استفاده می‌کرده است. گاهی وقت‌ها همین صدای ضعیف احساس می‌تواند بر منطق قدرتمند پیروز شود.

۶. منعطف اما استوار باشید

هر کارآفرینی باید سرعت عمل داشته باشد. باید همواره اطلاعات جدید را بیاموزید و خود را با آن وفق دهید. در عین حال باید نسبت به هدف و مأموریت تجارتتان ثابت‌قدم باشید. اینجاست که آن صدای ضعیف اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، به خصوص وقتی به شما هشدار می‌دهد که کارها دارند از مسیر اصلی خارج می‌شوند. کارآفرینان موفق بین گوش دادن به آن صدا و ثبات قدم در مسیر موفقیت توازن برقرار می‌کنند، زیرا گاهی موفقیت درست بعد از یک دست‌انداز که در قالب شکست سر راه ما قرار می‌گیرد منتظر ماست.

  ۲۰ سوال برای تخمین میزان تحقق ایده ها

۷. به تیم خود اعتماد کنید

خیلی ساده است: هیچ کس نمی‌تواند در همه کارها مهارت داشته باشد. هر کسی به دیگرانی با توانمندی‌های مکمل خود نیاز دارد. کارآفرینان اغلب یک مشت آدم خوش‌بین هستند که در کتشان نمی‌رود که در همه کارها مهارت ندارند. برای پیدا کردن مهارت‌ها و توانمندی‌های خود باید کلی در وجود خودتان کند و کار کنید. بعد، باهوش‌ترین افرادی را که مکمل توانمندی‌های شما هستند پیدا کنید. معمولاً انسان گرایش دارد جذب افرادی شبیه به خودش شود. اما برای داشتن کسب و کار موفق فوت کوزه‌گری این است که افرادی را پیدا کنید که شبیه خودتان نیستند، بلکه در کاری که انجام می‌دهند، و شما قادر به انجامش نیستید، تبحر دارند.

ایده های خلاقانه کسب و کار که متعجب تان می کند

۸. عمل، عمل، عمل

به احتمال زیاد، این فکری که به ذهن شما رسیده به ذهن خیلی‌های دیگر هم رسیده است. کسب و کار موفق لزوماً نتیجه نوآوری‌ و خلاقیت نیست، بلکه نتیجه عمل بی‌نقص است. یک استراتژی هر قدر هم هوشمندانه باشد به خودی خود نمی‌تواند موجب پیروزی در یک بازی یا مبارزه شود. پیروزی وقتی حاصل می‌شود که آن استراتژی را عملی کنید. همه ما کارآفرینانی را دیده‌ایم که زمان‌هایی طولانی را صرف نوشتن نقشه‌های تجاری و آماده کردن پاورپوینت می‌کنند. به نظر من که  یک نقشه تجاری یک صفحه بیشتر نباید باشد. از آن گذشته، اوضاع هرگز آن طوری که روی کاغذ می‌آوریم پیش نمی‌رود. هر قدر هم که زمان صرف نقشه کشیدن کنید، باز باید آن را با واقعیت‌های موجود منطبق کنید. با وارد عمل شدن اطلاعاتِ به مراتب مفیدتری نسبت به نظریه‌پردازی خوهید آموخت. به یاد داشته باشید، انعطاف داشته باشید و خود را با اطلاعات جدید وفق دهید.

۹. صداقت داشته باشید و درستکاری پیشه کنید

کسی را به یاد نمی‌آورم که بدون صداقت و درستکاری به موفقیتی درازمدت دسته یافته باشد. این دو خصلت باید هسته اولیه تمامی فعالیت‌هایمان را تشکیل دهد. هر کسی وجدان دارد، اما خیلی‌ها دیگر هیچ توجهی به آن نمی‌کنند. همیشه وقتی صداقت کامل ندارید یا حتی کمی از مسیر درستکاری منحرف می‌شوید، آن صدای ضعیف به شما هشدار می‌دهد. حتماً به آن صدا گوش دهید.

  راهنمای جامع راه اندازی خط ویپ

۱۰. شکر موفقیت‌هایتان را با کمک به دیگران به جای آورید

این مورد را، که شاید بتوان گفت مهم‌ترین مورد است، فراموش نکنید. وقتی شما به موفقیتی دست می‌یابید، افراد زیادی در این مسیر به شما کمک کرده‌اند. پس از مدتی شما هم، مثل من، درمی‌یابید که شاید هیچ گاه فرصت جبران کمک این افراد پیش نیاید، زیرا در اکثر موارد حتی شاید این افراد را نشناسید. تنها راه ادای دِین این است که به کسانی که می‌توانیم کمک کنیم، به این امید که آن‌ها هم به افراد دیگری کمک کنند.

شما هم تجربه ای در زمینه کارآفرینی و کسب و کار موفق داشته اید؟ خوشحال می شویم نظر شما را هم بشنویم.