تعطیلات؛ برای افرادی که با تمام توان و سخت کار می‌کنند؛ مثل ایستگاه‌ای برای دونده‌ای است که مسیر طولانی را با سرعت و تمام انرژی دویده است. ایستگاه‌ای برای تازه کردن نفس و بازیابی انرژی از دست رفته. تعطیلات نیز برای تازه شدن اندیشه و بازیابی انرژی و توان، امری ضروری است. اما همین روزنه روشن و امیدبخش در صورتی که طولانی شده و بدون برنامه ریزی قبلی آغاز شود، ممکن است با کسالت پایان یابد.

نمونه بارز این تعطیلات بلند مدت، عید دوست داشتنی نوروز است. اکثر ایرانیان از فرصت تعطیلات عید برای سفر استفاده می‌کنند؛ سفر داخلی و خارجی، به شهرهای بزرگ و کوچک، اماکن معروف یا بکر و شناخته نشده. اما سفر طولانی هم می‌تواند به جای انرژی بخش بودن خسته کننده شود!

۷روش استفاده بهینه از تعطیلات عید به پیشنهاد دفترشما

دفترشما ۷ روش برای استفاده از تعطیلات بلندمدت به شما پیشنهاد می‌کند که به این روش می‌توانید علاوه بر استراحت و تفریح به کارهای خود رسیدگی کرده و برای سالی که پیش رو دارید برنامه ریزی کنید:

1) یک مسافرت کوتاه در تعطیلات بلند

پیشنهادی که تاکید زیادی بر آن می‌شود یک مسافرت کوتاه در تعطیلات عید نوروز است. این مسافرت می‌تواند هفته اول یا دوم فروردین به شهر یا کشوری باشد که شما علاقه زیادی به دیدنش دارید و می‌توانید از این مسافرت حداکثر انرژی را دریافت کنید.

به این ترتیب حتی اگر هزینه کمتری را به سفر اختصاص نداده باشید به طور متمرکز هزینه نموده اید و لذت بیشتری را برده اید. با این استراتژی در دیگر روزهای تعطیل با تمرکز و روحیه بالاتری به کارهای عقب افتاده خود می‌پردازید.

در همین زمینه بخوانید: ۱۱ کار که پیش از شروع سال جدید باید انجام دهید

2)برنامه ریزی برای سال جدید

پیشنهاد دیگر اینکه از این تعطیلات برای برنامه ریزی سال جدید استفاده کنید. برنامه‌ی سه ماهه، شش ماهه و یک ساله تنظیم کنید. برنامه ریزی به شما کمک می‌کند که سردرگم نشده و اهداف و زمان اجرای طرح‌های خود را از یاد نبرید.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در ۵ دقیقه صاحب دفترکار شو

3) وبینارهایی که فرصت حضور در آنها را نداشته اید

در طول سال وبینار و همایش های زیادی برگزار می‌شود که افراد با وجود علاقه به حضور در آنها به دلیل مشغله کاری قادر به شرکت کردن، نیستند. خبر خوب این است که از بسیاری از این وبینارها ویدئو، خلاصه و چکیده تهیه می‌شود و شما می‌توانید در تعطیلات عید محتوا و سخنرانی های سمینارهای مود نظر خود را ببنید، بخوانید یا بشنوید.

در همین زمینه: بهترین وب سایت‌های آموزشی در سال 1402

4) کتاب های خوانده نشده را دریابید.

اغلب افراد اردیبهشت هر سال با ذوق به نمایشگاه کتاب می‌روند یا به توصیه دوستان، آشنایان یا رسانه‌های اجتماعی کتابی را خریداری می‌کنند اما وقتی برای شروع مطالعه پیدا نمی‌کنند یا کتاب را نصفه و نیمه رها می‌شود و به پایان نمی‌رسد.

در این روزهای تعطیل “کتاب‌ها شما را می‌خوانند” آنها را دریابید. اگر دنبال فرصت مناسبی بوده اید تا کتاب مورد علاقه خود را مطالعه کنید یا کتاب های نیمه خوانده زیادی دارید، از این روزها استفاده کنید و از مطالعه با تمرکز لذت ببرید.

5)تعیین اهداف کاری کوتاه و بلند مدت

هر کس در ابتدای سال ایده‌ها و رویاهایی بکر برای کار خود در نظر دارد اما متاسفانه با شروع روزهای کاری، کمرنگ شده و یا به فراموشی سپرده می‌شود. دفترشما پیشنهاد می‌کند در ایام تعطیلات زمانی را مشخص کرده و به کسب و کار خود با واقع بینی بندیشید و اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را مشخص کنید تا پس از هر ماه پیشرفت خود را در مسیر هدفتان بررسی و اقدامات لازم را به خود یادآوری کنید. این کار به موفقیت شغلی شما کمک می‌کند.

در همین زمینه بخوانید: ۵ سال آینده می‌خواهید کجا باشید: تعیین اهداف بلندمدت

6) پادکست ها و کتاب‌های صوتی را فراموش نکنید

در حین رانندگی، در سفر یا در زمان های انتظار، حمل یا خواندن کتاب کار هوشمندانه یا راحتی نیست اما کتاب های صوتی و پادکست های خوبی که روز به روز به تعداد و کیفیت محتوای آنها افزوده می‌شوند می‌توانند بسیار مفید و راحت باشند. آنها را دست کم نگیرید و در برنامه خود جا بدهید.

7) برای خودتان وقت بگذارید

اما آخرین و مهم‌ترین پیشنهاد دفترشما این است که در این روزها بیشتر برای خود وقت بگذارید. افراد در طول سال، روزها و هفته‌های متوالی مشغول کار و روزمرگی ها بوده و کمتر وقتی برای رسیدگی به حال خود و دل مان دارند. در این روزها با خودتان خلوت کنید. آرزوها و رویاهایتان را به خود یادآوری کرده و به کارهای مورد علاقه خود بپردازید.

«دفترشما» یک شرکت دانش‌بنیان در زمینه عرضه خدمات دفتر کار مجازی است. برای اطلاع بیشتر از خدمات این شرکت برای کاهش هزینه‌ها و مدیریت تماسهای کسب و کارها با ما به شماره ۲۸۴۲۰۱-۰۲۱ تماس بگیرید و یا به وبسایت دفترشما سربزنید.