شاید شما هم در فکر راه اندازی کسب و کار هستید. و یا شاغل هستید اما به فکر تغییر شغل افتاده‌اید. قبول داریم که دیدن صنایع و کسب و کارهای نوپا و موفق ممکن است هر کسی را غلغلک دهد و وسوسه شوید سراغ کارهایی بروید که موفقیتشان را به چشم دیده اید، حتی اگر هیچ علاقه و استعدادی در آن نداشته باشید و قبول داریم که ایده های راه اندازی کسب و کار فراوانند.

اما بهتر این نیست که هر کسی مطابق با علاقه و توانمندی هایش کسب و کار راه اندازی کند؟ به قول استیو جابز، «تنها راه انجام کارهای بزرگ، علاقه است. پس اگر هنوز کار مورد علاقه ات را پیدا نکرده‌ای، دست از جستجو برندار و به هر کاری تن نده.»

علاقه شما چیست؟ چه مهارتهایی دارید؟ میان دوستان و آشنایان به چه خصوصیتی معروف هستید؟ دانستن پاسخ این پرسشها می‌تواند بهترین نقطه برای پرش امسالتان باشد. بهترین ایده‌ های کسب و کار را با در نظر گرفتن شخصیت خودتان دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی شخصیت در محیط کار

آنچه در این مقاله می خوانید پنهان

آدم آچار به دستی هستید؟

ایده های راه اندازی کسب و کار

آچار به دست

آیا هر وقت دست به ابزار می‌برید و دست و بال خود را کثیف می‌کنید احساس می‌کنید این کثیفی ارزشش را دارد؟ اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دوست دارید به جای پشت میز نشستن کار فنی و یدی انجام دهید، پس به ایده های کسب و کار زیر نگاهی بیندازید:

ایده راه اندازی کسب و کار لوله کشی، برقکاری یا هر گونه کار تأسیساتی

اگر اهل ور رفتن با وسایل خراب و پیدا کردن ایرادشان هستید، راه اندازی کسب و کار لوله کشی، برقکاری یا هر گونه کار تعمیراتی می‌تواند شغل رویاییتان باشد.

درست است که کار در این مشاغل اصلا ساده نیست و برای شروع یا باید دوره بگذرانید و یا به صورت کارآموزی و به قول معروف وردست یک استادکار ایستادن و شاگردی کردن مهارتهای مورد نیاز را بیاموزید.
اما خوشبختانه این گونه مشاغل تعمیراتی همیشه تحت هر شرایطی بازار کار خود را دارند. چون هیچ کس نمی‌تواند قید لوله کشی و برقکاری خانه اش را بزند.

کسب و کار ساخت و ساز

مانند مورد قبل، ساخت و ساز هم گزینه مناسبی برای افرادی است که از کارهای فیزیکی خوششان می‌آید. ساخت و ساز بخشهای بسیار متنوعی دارد. هر بخشی که برایتان جذابتر است را انتخاب کنید و در آن قسمت استاد شوید. تشکیل تدریجی یک تیم ساخت و ساز و به دست گرفتن بخشهای مختلف کار، یک ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار است.

مکانیکی راه بیندازید

کار کردن با خودرو را دوست دارید؟ علاقه تان به این کار آن قدری هست که بخواهید خرج زندگی تان را از این راه کسب کنید؟ در این صورت، اگر در کار خود مهارت و البته صداقت داشته باشید، مشتریان از هر جای شهر که باشند، خود را به شما می‌رسانند و با اطمینان خاطر خودرویشان را به شما می سپارند.

کسب و کار خیاطی و تعمیر لباس راه بیندازید

اگر از خیاطی خوشتان می‌آید می‌توانید کار خود را با تعمیرات لباس آغاز کنید. تعمیر لباس به مدرک خاصی نیاز ندارد و تنها باید کار با چرخ خیاطی را خوب یاد بگیرید و با تمرین، دوخت تمیزی داشته باشید. البته این را هم بگوییم که درآمد چندانی ندارد. اما می‌تواند شروع خوبی برای جذب مشتری باشد تا پس از یادگیری خیاطی سفارش لباس نیز بگیرید.

 

اگر کار با اعداد و ارقام را دوست دارید

ایده های راه اندازی کسب و کار

اعداد و ارقام

کسب و کار حسابداری راه بیندازید

آیا از حسابرسی، محاسبه مالیات و در کل مدیریت مخارج خوشتان می‌آید؟ در این صورت، چرا از این راه پول در نیاورید؟ برای کار در زمینه حسابداری حتماً به مدرک نیاز دارید. اگر تحصیلات دانشگاهی دارید که فبها! در غیر این صورت، مراکز مختلف دوره های متنوعی عرضه می‌کنند. ارزشش را دارد. حسابداری از آن مهارتهایی است که همیشه بازار خودش را دارد.

ایده راه اندازی کسب و کار برنامه ریزی/ مشاوره مالی (financial planning)

درست مانند ایده راه اندازی کسب و کار حسابداری، اگر به فعالیت در زمینه مشاوره و برنامه ریزی مالی علاقمندید، باید صلاحیت لازم را کسب کنید. بنا بر نظرسنجی انجمن برنامه ریزی مالی، ۸۸ درصد از مشاوران مالی ادعا کرده‌اند که پیش از شروع به این کار شغل دیگری داشته اند. ریچارد سالمن، رئیس این انجمن می‌گوید که داشتن تحصیلات در زمینه روانشناسی نیز در این شغل کمک کننده است.

 

اگر خوب می‌توانید به دیگران انگیزه بدهید

دفترشما

ایده های راه اندازی کسب و کار

کسب و کار مربیگری تناسب اندام راه اندازی کنید

اگر به تناسب اندام علاقمندید، مربیگری تناسب اندام به صورت خصوصی ایده بسیار خوبی برای راه اندازی کسب و کار برای شماست. از تناسب اندام عمومی گرفته تا مربیگری حرفه ای رشته هایی همچون زومبا، پیلاتس یا یوگا می‌تواند منبع درآمد بسیار خوبی برای شما باشد.

یادتان باشد که بهترین ایده کسب و کار برای هر کس بر اساس توانمندیهای آن فرد است. سازمان تربیت بدنی دوره های مربیگری مختلفی برگزار می‌کند. در دوره ای که به آن علاقمندید ثبت نام کنید و در مسیر راه اندازی کسب و کار خود قدم اول را بردارید.

ایده راه اندازی کسب و کار لایف کوچینگ (life coaching)

برایتان پیش آمده در موقعیتی دشوار با وجود تمامی شرایط راه خروج خود را پیدا کنید و قوی تر از قبل به مسیرتان ادامه دهید؟ آیا قادر به دیدن توانمندیهای دیگران هستید و دوست دارید کمکشان کنید تا به نهایت پتانسیل خود دست یابند؟ در این صورت شاید بتوانید راه اندازی کسب و کار در زمینه لایف کوچینگ را مدنظر قرار دهید.

 

نویسنده قابلی هستید؟

ایده های راه اندازی کسب و کار

نویسنده

یک کار بدون سرمایه در منزل نویسندگی و کپی رایتینگ است.

کسب و کار نویسندگی فریلنس خود را شروع کنید

از توانمندی نویسندگی می‌توان در زمینه های مختلفی استفاده کرد. از کپی رایتینگ گرفته تا تولید محتوا برای وبسایتها.

کسب و کار ویرایش و نمونه خوانی راه اندازی کنید

به همین ترتیب، خدمات ویرایش و نمونه خوانی نیز همیشه مورد نیازند. با مطالعه کتابهایی در زمینه ویراستاری و گذراندن دوره های آموزش ویراستاری که اغلب در دانشگاهها برگزار می شود می توانید چم و خم این حرفه را بیاموزید.

کسب و کار نگارش رزومه راه بیندازید

اگر چشمتان در دیدن جزئیات دقیق است می توانید از این توانمندی خود استفاده کنید و به افراد جویای کار نیز کمک کنید رزومه ای تر و تمیز و بدون ایراد بنویسند.

 

اگر گل و گیاه به دستتان می‌آید

ایده های راه اندازی کسب و کار

گل و گیاه

مرکز تهیه گل و گیاه راه بیندازید

اگر به باغبانی علاقه دارید و ترجیح می‌دهید مهارت خود را با دیگران سهیم شوید، راه اندازی یک مرکز تولید گل و گیاه و آموزش نگهداری از گیاهان می‌تواند بهترین ایده کسب و کار برای شما باشد.

ایده راه اندازی کسب و کار اجرای فضای سبز

برعکس مورد قبل، اگر ترجیح می‌دهید به جای دادن مشاوره و آموزش به دیگران، خودتان دست به کار (یا بیل!) شوید و یک فضای سبز زیبا را طراحی و اجرا کنید، بهتر است ایده کسب و کار اجرای فضای سبز را بررسی کنید. البته ایده کسب و کار قبلی می‌تواند زمینه ساز این ایده باشد تا کسب و کارتان را توسعه دهید. چون علاوه بر اینکه برای این کار به دانش و تخصص نیاز دارید (که منابع گوناگونی چه به صورت کتاب و چه در وبسایتهای مرتبط در دسترس است)، باید حداقل تجهیزاتی را نیز خریداری کنید.

 

اگر عاشق خلاقیت هستید

ایده های راه اندازی کسب و کار

خلاقیت

کسب و کار عکاسی راه بیندازید

ااگر چشمان دقیقی برای شکار لحظه ها دارید و همیشه به ثبت لحظه‌های ناب علاقمندید، پس چرا از این اشتیاق پول درنیاورید؟ اگر فکر می‌کنید در این کسب و کار دست زیاد شده، سعی کنید در حوزه خاصی متخصص شوید، مانند عکاسی از حیوانات خانگی، کودکان یا پرتره.

کاربرد شماره تلفن مجازیموانع خلاقیت چیست و چگونه آنها را از میان برداریم؟

ایده راه اندازی کسب و کار طراحی گرافیک

اگر از آن دسته از افرادی هستید که با دیدن یک کارت ویزیت و یا بروشور به این فکر می‌افتید که اگر من بودم یک جور دیگری طراحی اش می‌کردم، معلوم است به طراحی گرافیک علاقمندید و حداقل ذوقش را دارید. لزوماً تحصیلات دانشگاهی برای راه اندازی کسب و کار طراحی گرافیک نیاز نیست و می‌توان با شرکت در دوره های مرتبط این دانش و مهارت را کسب کرد.

کاربرد شماره تلفن مجازیخدمات «دفترشما» چه کمکی به طراحان گرافیک می‌کند؟

 

اگر وسواس تمیزی دارید

ایده های راه اندازی کسب و کار

وسواس

کسب و کار صفرشویی (دیتیلینگ) خودرو راه اندازی کنید.

این کسب و کار در ایران زیرمجموعه ای از کارواش است، اما در واقع یک پله تخصصی تر از کارواش است. دیتِیلرها تک تک درزها، شکافها و حفره های خودرو را تمیز می‌کنند و با ابزار حرفه ای برق می‌اندازند. این کسب و کار برای شروع نیاز به مکان خاصی هم ندارد و می‌توانید تمامی این خدمات را در محل به مشتریان عرضه کنید.

 

بهترین ایده‌ های کسب و کار برای شما که در آرامش دادن استعداد ذاتی دارید

ایده های راه اندازی کسب و کار

آرامش

کسب و کار ماساژ تراپی راه اندازی کنید

از مشاغل خانگی در اروپا و خیلی از جاها کسب درآمد از ماساژ است.پس از گذراندن دوره های مرتبط می‌توانید پول خوبی از این راه درآورید، به خصوص که در شهرهای بزرگ زندگی ها بسیار پراسترس شده و افراد برای کمی آرامش حاضرند پول خوبی بدهند.

سالن آرایشی یا اسپا راه اندازی کنید

برای این کار هم به مدرک آرایشگری و متخصص زیبایی نیاز دارید، اما گفتن ندارد، اگر کارتان خوب باشد و سلیقه به خرج دهید، از این ایده می‌توانید کسب و کار پردرآمدی بسازید.

 

اگر معلمی در خونتان است

ایده های راه اندازی کسب و کار

معلم

کسب و کار تدریس خصوصی راه بیندازید

اگر زبان خارجی بلد هستید یا زیر و بم کار با نرم افزار خاصی را می‌دانید، می‌توانید کسب و کار تدریس خصوصی راه اندازی کنید. برای تدریس زبان خارجی دوره های تربیت مدرس TTC در بسیاری از آموزشگاهها برگزار می‌شود. البته همان طور که گفتیم، معلمی و مهارت انتقال مفاهیم قابلیتی است که باید ذاتی در شما وجود داشته باشد.

آموزش هر مهارتی که بلدید

تدریس فقط به آموزش تئوری محدود نمی‌شود. می‌توانید هر هنر و فنی را که بلدید و دوست دارید آموزش دهید. گلدوزی، خیاطی، رقص، یوگا، سفالگری… این لیست انتهایی ندارد. کافی است کاری را بلد باشید و از انتقال آن به دیگران لذت ببرید. راه اندازی کسب و کار از هنرهای مختلف علاوه بر ایجاد حس رضایت شخصی می‌تواند بسیار پرسود هم باشد.

 

اگر ذاتاً اهل حل مسأله هستید

ساخت اپلیکیشن از بهترین ایده‌های کسب و کار برای شما است

البته برای این کار نیاز به دانش برنامه نویسی هم دارید. اگر به این دانش مجهزید ایده های راه اندازی کسب و کار زیادی برای عملی کردن دارید.

اما مهمتر از دانش برنامه نویسی داشتن روحیه حل مسأله است. این که مشکلات را ببینید و سریع به فکر تولید اپلیکیشنی برای حل آن مشکل بیفتید.

 

اگر وسواس نظم و برنامه ریزی دارید

کسب و کار برگزاری مراسم راه اندازی کنید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید برای همه چیز حتی یک سفر دو-روزه برنامه ریزی کنید، این ایده کسب و کار می‌تواند شما را پولدار کند. مراسم، از تولد گرفته تا عروسی تا رویدادهای تجاری، همه به برنامه ریزی نیاز دارند تا بی نقص از کار درآیند. پس اگر با برنامه ریزی کردن هایتان اطرافیانتان را کلافه کرده‌اید، دیگر وقتش رسیده دست از سر آنها بردارید و برای مشتریانتان برنامه ریزی کنید و از این قابلیت خود پول درآورید.

کسب و کار دستیار شخصی راه اندازی کنید

باز هم اگر تمرکز و نظم خوبی در انجام وظایف ریز و درشت دارید، می‌توانید دستیار شخصی افراد پرمشغله شوید و امور کاری و حتی شخصی آنها را برنامه ریزی کنید. این حرفه در ایران هنوز شناخته شده نیست. پس اگر تصمیم قطعی گرفتید که این کار همان کاری است که با روحیات و شرایط زندگی شما سازگار است، باید مقداری از انرژی و وقت خود را صرف شناساندن کسب و کار خود و مزایایش برای افراد کنید.

 

اگر از کار کردن در صبح خیلی زود خوشتان می‌آید

ایده کسب و کار کافه یا نانوایی برای شما عالی است

اگر سحرخیز هستید، از ساعات اولیه روز استفاده کنید و یک کافه صبحانه راه بیندازید. حتی می‌توانید در مترو غرفه ای بگیرید و انواع پیراشکی و لقمه های بسته بندی شده و نوشیدنی گرم بیرون بر به دست مسافرانِ همیشه در عجله بدهید.

اگر علاوه بر سحرخیزی به نانوایی هم علاقه دارید، پیشنهاد ما این است که یک نانوایی کوچک با نانهای هیجان انگیز و گرم راه بیندازید. البته نیاز دارید دوره پخت نانهای حجیم را بگذرانید تا یادبگیریم یک نانوایی را چطور مدیریت کنیم و سرمایه ای اولیه برای خرید فر نیز تهیه کنید. اما ارزشش را دارد!

انتخاب و راه اندازی کسب و کار بر اساس علایق و خصوصیات شخصیتی باعث می‌شود از کار و شغل خود لذت ببرید و مثل بیشتر مردم مدام غرغر نکنید که چقدر از کار کردن بیزارید! فرد بزرگی می‌گوید اگر کار مورد علاقه ات را انتخاب کنی دیگر حتی یک روز هم مجبور به کار کردن نیستی.

 

اگر ایده آل گرا هستید

افراد ایده‌ آل گرا از کار کردن برای اینکه دنیا را جای بهتری کنند لذت می‌برند. آن‌ها زمانی که برای هدفی والا کار می‌کنند بازدهی بسیار خوبی دارند. معمولا از کار به صورت تیمی با دیگران لذت می‌برند.
بنابر این اگر فردی ایده آل گرا هستید بهتر است شغل‌هایی مثل مشاور، معلم، گفتار درمان، فیزیوتراپیست، ماساژ درمانگر، عکاس، طراح و سازنده فیلم را انتخاب کنید.

 

اگر درون گرا هستید

درون گرا فردی خجالتی یا کسی است که افکار خود را خصوصی نگه می‌دارد و ترجیح می‌دهد تنهایی یا در گروه‌های کوچک کار کند. درون گراها می‌توانند تمرکز بالایی بسیار بالایی داشته باشند.
آن‌ها به جزئیات بسیار توجه می‌کنند چون از تمرکز بر یک وظیفه در لحظه لذت می‌برند. شغل‌هایی اعم از دامپزشک، کتابدار، مدیر شبکه اجتماعی، برنامه نویس کامپیوتر، محقق و حسابدار مناسب افراد درون گرا است.

 

چگونه شخصیت خود را پیدا کنیم؟

یکی از روش‌های علمی و معمول جهت پی بردن به شخصیت افراد آزمون “MBTI” است. با پاسخگویی به سوالات این تست روانشناسی می‌توانید به نوع شخصیت خود پی ببرید و زمانی که آن را پیدا کردید به شغل‌های پیشنهادی شخصیت مربوطه در آزمون نگاهی بیندازید. اگر قصد دارید این آزمون را با دقت بیشتری انجام دهید بهتر است به مراکز روانشناسی مراجعه کنید.