بازاریابی ایمیلی معمولی ترین شیوه ی بازاریابی و روشی ایده آل برای انجام بازاریابی یک کسب و کار است. با وجود شایعات موجود، بازاریابی ایمیلی با مردن فاصله زیادی دارد. برعکس، بازاریابی ایمیلی هیچ گاه تا بدین اندازه زنده نبوده است.

با استفاده از این راهنما با بازاریابی ایمیلی آشنا خواهید شد و پس از آن می توانید در کسب و کار خود از این روش نوین و بسیار پربازده استفاده کنید. بازاریابی از طریق ایمیل سودآورترین کانال بازاریابی مستقیم است که به طور میانگین ۴۲ برابر هزینه اولیه را به شما بازخواهد گرداند. ایمیل باید ستون اصلی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد. امیل یک رشته گسترده است. گم شدن در دریای ابزار ، تکنیک ها و اصطلاحات برای مبتدیان آسان است اما استفاده از آن چطور؟! بهتر است قبل از شروع اولین کمپین ایمیل خود، نحوه انجام بازاریابی از طریق ایمیل را بیاموزید. به این ترتیب نتایج بهتری خواهید گرفت و از وقایع ناخوشایند جلوگیری خواهید کرد.

آشنایی با ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )

بازاریابی از طریق ایمیل هنگامی است که شما یک پیام ایمیل تجاری به “مشترکان ایمیل” خود ارسال می کنید؛ مخاطبینی که در لیست ایمیل شما ثبت نام کرده اند و اجازه دریافت صریح ایمیل دریافت از شما را دارند و با کمال میل در انتظار ایمیل شما هستند بالقوه ترین افرادی هستند که می توانند از خدمات شما استفاده کنند. بازاریابی از طریق ایمیل برای اطلاع رسانی، فروش و ایجاد جامعه پیرامون نام تجاری شما (به عنوان مثال با خبرنامه) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بازاریابی الکترونیکی مدرن از ارسال نامه های دسته جمعی متناسب با همه فاصله گرفته و در عوض بر رضایت، تقسیم بندی محصولات و شخصی سازی هر ایمیل برای هر فرد تمرکز دارد.

همانگونه که بازاریابی تکامل پیدا کرده است بازاریابی ایمیلی هم اشکال متنوعی به خود گرفته است. فاصله بین موفقیت یا شکست کارآفرینان توجه به همین نکات ریز در بازاریابی دیجیتال است.

بیشتر بخوانید: تمام آنچه که باید درباره بهترین زمان فرستادن ایمیل بدانید!

ایمیل مارکتینگ

زمان فرستادن ایمیل

نمونه هایی از انواع مختلف ایمیل مارکتینگ

ایمیل ها می توانند تبلیغاتی یا اطلاعاتی باشند و هدف خاصی را در ژورنال خریدار تحقق بخشند

ایمیل های تبلیغاتی

از کمپین های بازاریابی ایمیلی برای تبلیغ محصول و خدمات کسب و کار، خواه تبلیغ یک پیشنهاد ویژه، انتشار محصول جدید، کتاب الکترونیکی یا وبینار باشد استفاده خواهد شد. یک کمپین می تواند شامل ۳ تا ۱۰ ایمیل باشد که طی چند روز یا هفته ارسال می شوند. ایمیل های تبلیغاتی یک فراخوان روشن برای عمل دارند به این فراخوان به اختصار CTA.  گفته می شود. CTA بیانگر اقدام خاصی است که شما می خواهید خواننده انجام دهد، خواه از یک صفحه وب بازدید کند و یا به صفحه خرید برسد. این نوع ایمیل بازاریابی مطابق با ریتم کار شما و خدمات شما در صورت لزوم استفاده خواهد شد.

ایمیل های اطلاعاتی

یک خبرنامه، همانطور که از نامش پیداست، اخبار مربوط به کسب و کار شما (نقاط عطف جدید، قابلیت های محصول جدید) را به اشتراک می گذارد یا مورد استفاده از محصول را برجسته می کند. خبرنامه ها با توجه به یک برنامه مشخص (هفتگی، دو بار در هفته، ماهانه) ارسال می شوند، ایمیل های اطلاعاتی به حفظ یک ارتباط ثابت با مشترکان شما کمک می کنند. اما آیا می دانید خبرنامه ها فقط نباید در مورد “اخبار” باشند؟! همانطور که استاد راهنمای ایمیل مارکتینگ Ann Handley می گوید: روی جنبه ایمیل تمرکز کنید. تصور کنید که درمورد چیزی که مورد علاقه مخاطب است برای او نامه ای جذاب می نویسید. به همین ترتیب، یک خبرنامه فرصتی است برای به اشتراک گذاشتن بینش، افکار و نکات به طور کلی هر آنچه بیشترین ارزش را برای مخاطب شما به ارمغان می آورد می تواند رضایت را بوجود آورد.

بیشتر بخوانید: ۳ فرصت طلایی برای تماس گرفتن به جای فرستادن ایمیل

هنگام ارسال ایمیل این موارد را رعایت کنید

ایمیل مارکتینگبا رعایت این چند نکته در بازاریابی ایمیلی بازخورد بهتری بگیرید.

با کمک نرم افزار قالب مناسب ایجاد کنید

از طریق یک نرم افزار قدرتمند و ایده آل، به راحتی می‌توان ایمیل‌های مدرن و جذاب ایجاد کرد. این کار بیشترین نتیجه را برای شما دارد. پس با کمک این نرم‌افزارهای تخصصی می‌توانید با خیال راحت انواع مختلف قالب‌های ایمیل را داشته باشید.

یک عنوان جذاب انتخاب کنید

توجه به عنوان ایمیل بسیار مهم و حیاتی است. عنوان ایمیل می‌تواند باعث موفقیت و یا شکست این استراتژی اینترنتی شود. هر کمپین ایمیل مارکتینگ باید متناسب با محتوای ایمیل، عناوین جذاب و عملگرا را انتخاب کند.

محتوای کوتاه و بهینه

محتوای ایمیل باید هدفمند و کوتاه باشد. ایمیل به دلیل ماهیت خود دارای فضای کوچک و محدود است. از سوی دیگر کاربران با تعداد بسیار زیادی از ایمیل در روز مواجه هستند. پس محتوای طولانی باعث دلزدگی آن‌ها می‌شود.

تست ایمیل فراموش نشود

قبل از ارسال ایمیل به کاربران، از طریق بخش تست کردن نرم افزار، ایمیل خود را تست کنید. در این صورت اگر مشکلی در ایمیل تبلیغاتی باشد، از آن مطمئن می‌شوید و بعد از برطرف کردن آن را ارسال می‌کنید

نتایج را اندازه گیری کنید

بعد از ارسال ایمیل به کاربران، معیارهای مهم برای کسب و کار خود را تعیین کنید. سپس این معیارها را از طریق بخش تحلیل نرم افزار تخصصی ایمیل مارکتینگ خود اندازه‌گیری کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ در فروش و یک کسب و کار

از تأیید سفارشات گرفته تا خبرنامه، ایمیل ها جنبه اساسی رشد و مدیریت تجارت شما هستند. بازاریابی از طریق ایمیل به تحقق ۳ هدف اصلی کمک می کند:

 • تبدیل (فروش محصولات و خدمات شما)
 • آگاهی از برند
 • وفاداری مشتری

تبدیل (فروش محصولات و خدمات شما)

راه اندازی فروش یا تبلیغات؟ برای هدایت فروش می توانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی برای مشترکین خود ارسال کنید. سایر تکنیک های بازاریابی از طریق ایمیل شناخته شده برای افزایش نرخ تبدیل عبارتند از: ارسال ایمیل تخفیف یا پیشنهاد ویژه (ایمیل های تولد / سالگرد، ایمیل های خوش آمد گویی، ایمیل های مجدد)؛ ایمیل های سبد خرید رها شده (هر زمان که بازدید کننده ای از فروشگاه خود در فروشگاه آنلاین شما صرف نظر می کند، فعال می شود)

آگاهی از برند

نکته جالب در مورد ایمیل این است که به شما امکان می دهد مستقیماً به افراد دسترسی پیدا کنید. این ارتباط در بهترین حالت یک به یک است و علاوه بر این، مردم این روزها هر کسی را به صندوق پیام های خود راه نمی دهند. ایمیل بازاریابی شخصی تأثیر بیشتری نسبت به یک پست در رسانه های اجتماعی دارد که نمی توانید مطمئن شوید شخصی پیام شما را واقعاً دیده است یا خیر. یکی از مزایای عمده بازاریابی از طریق ایمیل مقیاس پذیری آن است. این بدان معنی است که می توان با هزینه ای نسبتاً کم (در مقایسه با سایر کانال های بازاریابی) نامه های الکترونیکی را برای تعداد زیادی از گیرندگان ارسال کرد.

وفاداری مشتری

ایمیل در هر مرحله از پروسه خرید مشتریان باعث وفاداری مشتری می شود. ایمیل یک ابزار قدرتمند برای ساختن یک جامعه است، همانطور که در راهنمای ما برای ایجاد روابط با ایمیل به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است. شما می توانید محتوای خبرنامه را آنقدر خوب ایجاد کنید که مشترکان منتظر رسیدن آن هر هفته باشند.

نقل قول هایی از بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلیدر اینجا به۱۲ نقل قول می پردازیم که باعث می شود دوباره کمپین های بازاریابی ایمیلی تان را بازبینی کرده و استراتژی های بازاریابی تان را از نو بررسی کنید.

 • ایمیل قابلیت هایی دارد که بسیاری از کانال ها ندارند : احساسات با ارزش و شخصی را در مقیاسی مناسب ایجاد می کند – دیوید نیومن
 • ثبت نام کردن نشانه ای قدرتمند برای قصد خرید است. تا زمانی که خرید کنند برایشان ایمیل بفرستید. ژوردی ون رین
 • بر روی گسترده کردن لیستتان همواره تمرکز کنید چرا که مشترکان جدید بیشتر مشغول اضافه کردن نرخ های باز سالم تر و نرخ بازگشت سرمایه هستند. کارل مورای
 • تقدم کیفیت بر کمیت . ممکن است ایمیلها صرفه اقتصادی داشته باشند اما توجیهی برای تولید نکردن محتوای با کیفیت برای مشتری هدف به شمار نمی روند. بنجامین مورای
 • هیچ فرمولی برای ایمیل بی نقص وجود ندارد – پیام صادقانه و اصیل نتیجه بخش است. – بینام
 • چطور یک ایمیل خوب بنویسیم: ۱- ایمیل تان را بنویسید ۲- بیشتر قسمتهایش را حذف کنید ۳- بفرستید. دن مونز
 • لیست کوچکی شامل از خدماتی که ارائه میدهید، بهتر از لیست بزرگتری است که نسبت به انجام آنها متعهد نشده اید. رمزی لیمنستول
 • با عنوان ایمیل تان همانند تریلر فیلم برخورد کنید – پیش نمایشی ارائه دهید تا بدانند چه چیزی را باید انتظار داشته باشند. گمنام
 • شخصی سازی – تنها به منزله درج نام/نام خانوادگی نیست. بلکه مربوط به تولید محتوای مرتبط است. دن جک
 • من میخواهم با شرکتی تجارت کنم که ایمیل زدن به من را به عنوان یک مزیت قلمداد می کنند نه یک معامله. آندریا میگنولو
 • برای آنکه پیام درستی را به فردی درست در زمان درستی انتقال دهید باید در ابتدا در زمان مناسب داده مناسب را به پایگاه داده درست برسانید. – جان کادول
 • توضیح کافی درباره اهمیت برند در بازاریابی ایمیلی وجود ندارد. مشتری ها برای ایمیل های شما ثبت نام نمی کنند – آنها برای برند شما ثبت نام می کنند. باب فردی

بیشتر بخوانید: ۳۱ توصیه فوق العاده میلرلایت برای بازاریابی ایمیلی

امیدوارم این نقل قولها به شما در شناسایی مواردی که قبل از انجام کمپین بازاریابی ایمیلی تان بدان نیاز دارید، کمک کنند.

پس منتظر چه هستید؟  امروز سرویس های زیاد خارجی  مثل میلرلایت و ایرانی خدمات ایمیلی ارائه می‌دهند، شما هم می‌توانید  در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود جایگاهی ویژه برای ایمیل مارکتینگ قائل شوید.

چرا بازاریابی از طریق ایمیل مهم است؟

 • دسترسی
 • توان مالی
 • شما مالک لیست ایمیل خود هستید

دسترسی

ایمیل برای همه گروه های سنی قابل دسترسی است. این در را به طیف گسترده ای از مخاطبان باز می کند – حتی کمترین هوشمندی دیجیتالی در میان ما. ما ممکن است در عصر دیجیتال زندگی کنیم اما استفاده از اینترنت همه راحت نیستند. با این حال ، اکثر مردم می دانند که چگونه ایمیل خود را چک کنند. این امر آن را به اصلی ترین شکل بازاریابی تبدیل می کند.

توان مالی

بازاریابی از طریق ایمیل بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر ابزارهای بازاریابی از طریق ایمیل بسته های قیمت گذاری متناسب با همه بودجه را ارائه می دهند. با کمترین هزینه ی ممکن می توانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی را اجرا کنید و از اثرات آن بهره ببرید.

شما مالک لیست ایمیل خود هستید

به این فکر کنید شبکه های اجتماعی شما ممکن است یک روز صبح ناپدید شوند و  تمام مخاطبان شما از بین بروند. از برند شما چیزی باقی نخواهد ماند؛ اما کمپین بازاریابی ایمیلی شما یک لیست بلند و بالا از مخاطبانتان را ارائه می دهد.

اینفوگرافی جملات قصار بازاریابی ایمیلی

برای افزایش بازدید از سایت و کسب درآمد از اینترنت استفاده از بازاریابی ایمیلی گزینه مناسبی است. در این اینفوگرافی توصیه هایی درباره ایمیل مارکتینگ را با هم مرور کنیم:

اینفوگرافی ایمیل مارکتینگ

اینفوگرافی جملات قصار بازاریابی ایمیلی

منبع: medium