تعریف بیزینس

کسب و کار، بیزینس یا Business، به مجموعه‌ای از یک سازمان می گویند که فعالیت اصلی آن فراهم کردن یک محصول، کالا، خدمات یا تمامی آن‌ها به افراد و مشتریانی است که به آن‌ها نیاز دارند. بیزینس هم دربحث اقتصاد و هم در بحث سرمایه‌داری نقش کلیدی دارد، اغلب کسب و کارها که صاحبان آن‌ را بخش خصوصی تشکیل می دهند با این هدف راه اندازی شده اند که سود آوری داشته باشند و درآمد صاحبان خود را افزایش دهند.

ویژگی های بیزینس موفق البته کسب و کارها می‌توانند سودبر نباشند یا مالکیت آن‌ها در دست دولت باشد. به کسب و کارهایی که چند فرد اعضای آن را تشکیل می دهند و در سود و زیان آن بایکدیگر شریک هستند شرکت گفته می شود. در بیشتر اوقات کسب و کارها در زمانی که شکل خصوصی دارند رشد و نمود پیدا می‌کنند چون در تلاش اند تا سود و فروش خود را بیشتر کنند و بالاتر ببرند و بیشتر بر روی این موضوع تاکید دارد و بخش اعظمی از بازار را به خود اختصاص می دهند.

کسب و کار چیست؟

هر کسب و کاری که راه اندازی می شود به یک مجموعه‌ی منظم و دقیق نیاز دارد این مجموعه را افرادی تشکیل می دهند که در زمینه‌های مختلفی تخصص‌، سواد، تجربه، دانش و….. دارند و همه‌ی آن‌ها برای رسیدن به هدف مشترک تلاش می کنند. هدف از تاسیس و راه اندازی کسب و کار برآورده کردن خواسته‌ها و نیازهای مشتریان است. برای اینکه چرخه‌ی کسب و کار شما همواره بچرخد باید در زمینه‌ی خرید و فروش و تولید کالا به مشتریان خود کوتاهی نکنید.

برای اینکه یک کسب و کار در مدت زمان کوتاهی رشد کند و به شهرت برسد و مردم آن را بشناسند باید تمام سعی و تلاشی خود را بگذارید. برای پیشرفت در هر کاری نیاز به بازاریابی درست و اصولی است چون بازاریابی بخش بزرگ و مهمی از کسب و کار است چون کسب و کار فقط عرضه، خرید، فروش و تولید نیست.

کسب و کار با دو هدف راه اندازی می شود اول از لحاظ اقتصادی و دوم از لحاظ اجتماعی. در بخش اقتصادی کسب و کارها به دنبال سود و درآمد زایی هستند و در بخش اجتماعی معرفی درست کسب و کار و تبلیغ محصول برای شناساندن آن به مردم و رسیدن به شهرت و محبوبیت.

در حال حاضر بیشتر کسب و کارها به ۳ حالت درآمده اند :

کسب و کارهای خانگی : هر فرد یا افرادی که در منزل و با استفاده از وسایلی که در خانه دارند مشغول فعالیت هستند و خدمت یا محصولی را به یک یا چند گروه از جامعه ارائه می دهند کسب و کار خانگی می گویند مانند درست کردن ترشی، مربا، سبزی و…… که توسط برخی از خانم‌های خانه دار با رعایت اصول بهداشتی تهیه و تولید می شود. در مقاله ای جداگانه به معرفی راه اندازی چندین کسب و کار خانگی با سرمایه کم اشاره کرده ایم

بیزینس از طریق اینترنتکسب و کار از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی : معرفی، عرضه و فروش محصول و خدمات از طریق وب سایت های مختلف اینترنتی، پیج‌های اینستاگرامی، کانال‌های تلگرامی و….. که به صورت آنلاین است. مانند وب سایت های دیجی کالا، خانومی، ترب و….. .

کسب و کارهای خانوادگی : برخی از کسب و کارها توسط اعضای یک خانواده یا اقوام، فامیل‌، دوستان و آشنایان مدیریت و ارائه می شود مانند راه اندازی یک تولیدی یا کارگاه کوچک.

ویژگی‌های بیزینس موفق

هر بیزینس و کسب و کاری را که مشاهده می کنید توانسته است به موفقیت برسد حاصل رعایت چند نکته‌ی بسیار مهم بوده است که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد. اصلی ترین موضوع در هر کسب و کاری مدیر آن و کسی است که سرپرستی کار را برعهده دارد. مدیرانی که موفق اند با تصمیمات درست خود در مواقع مختلفی توانسته‌اند درآمد و سود بالایی را برای کسب و کار خود بیاورند. البته در کشور ما کسب و کارها و بیزینس‌هایی هستند که مدیران آن، صاحب آن نیستند اما باتوجه به قدرت، استعداد و توانایی بالایی که دارند توانسته اند موفقیت‌های زیادی را برای شرکت و سازمانی که در آن مشغول فعالیت هستند به دست بیاورند.

از جمله مواردی که توسط مدیران موفق برای بیزینس‌ها به دست آمده است می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم :

استخدام و بکارگیری افراد باتلاش و برکناری افراد زائد

مدیران موفق در اولین مرحله از کار خود سعی دارند تا افراد باتلاش، دلسوز و باسواد را با افرادی که بازدهی بالایی برایشان ندارند جایگزین کنند. داشتن روحیه‌ی کار تیمی و تلاش برای انجام کار گروهی و دلسوز بودن در انجام کار از مهمترین مواردی است که عامل موفقیت در کسب و کار است.

ویژگی‌های بیزینس موفقامروزه کسب و کارهایی که از طریق وب سایت اینترنتی مشغول فعالیت هستند بخش استخدام و جذب نیرو را فعال گذاشته اند تا افراد بتوانند رزومه ی خود را برای مدیران ارسال کنند تا در مواقع نیاز این افراد جذب مجموعه‌ی آن‌ها شود .

در نظر گرفتن بودجه مناسب برای تبلیغات

از زمان‌های قدیم تا به الان تبلیغات نقش بسیار مهم و اساسی در هر کسب و کاری داشته است. در کسب و کارهای زیادی دیده شده که مدیران و صاحبان کسب و کار مبلغ زیادی را برای افرادی که در زمینه‌ی تبلیغات فعالیت دارند در نظر گرفته اند تا تبلیغات خلاقانه و جذابی را برای آن‌ها طراحی کنند.

با تغییر و تحولاتی که در جهان امروز صورت گرفته است تبلیغات هم دچار تغییر شده و همانند قبل نیست بخشی از تبلیغات این روزها بر روی شبکه های اجتماعی مختلف تمرکز دارد. در حال حاضر بستر اینستاگرام یک پلتفرم مناسب برای تبلیغات است چون بازدهی آن به نسبت بالاست.

توجه به امکانات و زیرساخت‌ها

رشد و موفقیت در بیزینس هر بیزینسی برای رسیدن به موفقیت باتوجه به زمینه‌ی فعالیتی که دارد به تجهیزات، امکانات و زیرساخت‌های مختلفی نیاز دارد. فراهم کردن محیط مناسب برای پرسنل و خرید تجهیزات و دادن امکانات به آن‌ها باعث رشد و موفقیت می شود.

داشتن نظم و برنامه ریزی

از مهمترین مواردی که برای هر کسب و کار موفق نیاز است نظم و برنامه ریزی مشخص و دقیق است. مجموعه‌ای موفق است که مدیر و سرپرست آن قبل از تمامی اعضا باید این موضوع را رعایت کند. اگر از همان ابتدای کار نظم و برنامه ریزی برای تمامی مراحل وجود داشته باشد علاوه بر رسیدن به موفقیت سرعت بیشتری در انجام کارها وجود دارد. به همین دلیل است که نتیجه‌ی تلاش یک تیم موفق در هرکسب و کاری داشتن نظم و برنامه ریزی است.