بازاریابی معرف، افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا سرویس همکاری در فروش فرصت این را به شما می دهد که با فروش محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت های دیگر، کمیسیون دریافت کنید.

این راه خوبی برای درآمدزایی در خانه و به صورت غیرحضوری است. در واقع یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد اینترنتی است. صنعت افیلیت مارکتینگ از سال ۲۰۱۵ به‌طور متوسط هرسال ۱۰٫۱% رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود که ارزش این صنعت تا سال ۲۰۲۰ به ۶٫۸ میلیارد دلار برسد. ۹۰% تبلیغ دهندگان، افیلیت مارکتینگ را بخش مهمی از تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌دانند.

با فراگیر شدن استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و خدمات آنلاین، بازاریابی نیز به سمت فضای آنلاین رفته و از قالب سنتی و قدیمی خود دور شده است. در حال حاضر بیشتر صاحبان مشاغل ترجیح می‌دهند با استفاده از شیوه‌های مختلف بازاریابی اینترنتی تبلیغات محصولات خود را انجام دهند. یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین که مورد استفاده بسیاری از کسب و کارها قرار گرفته است بازاریابی معرف است. استفاده از این روش در فضای اینترنت بسیار شایع شده است و به واسطه‌ی آن محصولات زیادی فروخته می‌شود.

همکاری در فروش چیست؟

همکاری در فروش نوعی از بازاریابی رابطه محور است که بیشتر در محیط آنلاین انجام می‌شود. بازاریابی معرف با نام‌های دیگری مانند بازاریابی پورسانتی، بازاریابی وابسته و Affiliate Marketing نیز شناخته می‌شود. اساس انجام بازاریابی معرف بر معرفی محصول توسط ناشر و یا بازاریاب در محیط‌های تبلیغاتی خود است. بازاریاب برای معرفی محصول فروشنده از او هزینه و یا پورسانت دریافت کرده و در شبکه‌های اجتماعی، صفحات وب، اپلیکیشن‌ها و سایر محیط‌های آنلاین و یا آفلاین محصول مورد نظر را تبلیغ می‌کند. عمده فعالیت بازاریابی معرف در فضای آنلاین رخ داده و بازدهی آن نیز در چنین فضایی بیشتر است.

بازاریابی معرف توسط سه شخص فروشنده، بازاریاب (ناشر) و مشتری صورت می‌گیرد. بازاریاب رابط میان فروشنده و مشتری بوده و گاها نیز خود او نقش فروشنده را انجام می‌دهد. موضوعات مهم در بازاریابی افلیت میزان پورسانت دریافتی و کیفیت ارایه تبلیغ است.

 

تاریخچه‌ی همکاری در فروش

تاریخچه شکل‌گیری بازاریابی معرف به اواخر قرن بیستم و شروع فراگیری اینترنت مربوط می‌شود. در سال ۱۹۹۴ ایده استفاده از بازاریابی معرف به ذهن مالک سایت آمازون، جف بزوس خطور کرد. بزوس با ایده فروش کتاب شخصی‌اش در سایت خود و دریافت پورسانت فروش از آن، توانست طرح اولیه بازاریابی معرف و یا پورسانتی را ایجاد کند. بزوس با استفاده از این روش بازاریابی سود بسیاری را به دست آورد و شهرت سایت آمازون را نیز نسبت به قبل بیشتر کرد. در حال حاضر بسیاری از صاحبان سایت‌های مختلف، مدیران اپلیکیشن‌های موبایل، دارندگان صفحات مجازی و حتی بسیاری از افراد معروف در بازاریابی معرف به عنوان ناشر مشغول به کار هستند.

 

همکاری در فروش چگونه انجام می‌شود؟

برای استفاده از بازاریابی معرف به منظور تبلیغ محصول بایستی به سراغ یک بازاریاب رفت. بازاریاب می‌تواند شخص رابط با ناشر و یا خود ناشر تبلیغ باشد. پس از محاسبه هزینه تبلیغ، بازاریاب پورسانت خود را از فروشنده دریافت کرده و اگر شخص ثالثی هم در میان باشد دستمزد آن را نیز از پورسانت پرداخت می‌کند. در این‌جا بازاریاب با مشخص کردن ویژگی‌های محصول و مخاطبان آن، تبلیغ مربوطه را در سایت‌ها و یا دیگر محیط‌های آنلاینی که درصد خرید در آن بیشتر است قرار می‌دهد.

بازاریاب می‌تواند در قالب ناشر، پورسانت خود را از فروشنده به میزان فروش و یا بازدید از تبلیغ نیز دریافت کند. امروزه دریافت تبلیغ و نشر آن منبع درآمد بسیاری از صاحبان سایت‌های اینترنتی و صفحات مجازی شده است، مردم نیز با اعتماد به آن‌ها اقدام به خرید محصول معرفی شده می‌کنند و سود پیش بینی شده برای فروشنده نیز رقم می‌خورد. فروش با استفاده از بازاریابی معرف، روش سودمندی است که تمامی طرف‌ها در آن از معامله سود برده و ضرر هنگفتی در این میان وجود ندارد.

درواقع صنعت افیلیت مارکتینگ شامل سه گروه می‌شود:

  • Merchant یا فروشندگان محصولات: merchantها صاحبان کسب‌وکارها هستند که محصولی برای فروش دارند و قصد دارند که با ارتباط با شبکه‌ی افیلیت محصول خود را بفروشند.
  • ناشران (بازاریابان) افیلیت مارکتینگ: کسانی که صاحب وب‌سایت‌ها یا بلاگ‌ها هستند و می‌خواهند با قرار دادن لینک‌های افیلیت و یا بنر، محصولاتی را به مخاطبین وب‌سایت خود معرفی کنند و کسب درآمد داشته باشند.
  • کاربران: کسانی که بر روی لینک‌های افیلیت در سایت ناشران کلیک می‌کنند و محصولی را خریداری می‌کنند.

 

مزایای سیستم همکاری در فروش

مزایای همکاری در فروش

بازاریابی معرف برای فروشنده و ناشر به یک میزان مزایا دارد. استفاده از بازاریابی معرف این اطمینان را به فروشنده می‌دهد تا زمانی که محصولش به فروش نرفته و یا به مشتریان معرفی نشده است نیازی به پرداخت هزینه‌های هنگفت تبلیغات نیست. در واقع استفاده از بازاریابی معرف تضمینی بر ارائه‌‌ی صحیح محصول به مخاطبان است و هر فروشنده‌ای  با استفاده از آن می‌تواند حتی جدیدترین محصولات خود را نیز به میزان بالای فروش برساند.

مزایای این نوع بازاریابی شامل حال ناشران و بازاریابان نیز می‌شود. شرایطی که در قرارداد بازاریابی معرف مطرح می‌شود هیچ مسئولیتی در رابطه با عدم فروش و یا میزان فروش محصول را بر عهده ناشر واگذار نمی‌کند. همچنین ناشر ارتباطی با مشتری نخواهد داشت و تنها رابط میان آن و فروشنده است، بدین سبب شکل‌گیری ارتباط نیز بر عهده خود فروشنده است.

 

نکاتی مهم در سیستم همکاری در فروش

همانند سایر روش‌های بازاریابی، استفاده و الگو برداری از روش‌های منحصر به فرد می‌تواند در پیشبرد کار در بازار به افراد کمک‌کننده باشد. در این جا سه مورد از نکاتی که در بازاریابی پورسانتی سودمند است را ذکر می‌کنم:

  • خلاق باشید: خلاقیت مهمترین عامل در تاثیر تبلیغ بر روی مشتری و فروش آن است. بسیاری از آگهی‌هایی که با استفاده از روش معرف در سایت‌ها منتشر می‌شوند به دلیل نبود خلاقیت در آن‌ها، کمترین میزان بازدید و کلیک را توسط مشتریان دریافت می‌کنند.
  • مسیر بازاریابی را متوقف نکنید: تکرار و نمایش مکرر تبلیغات به شکل صحیح در روند فروش محصول و دیده شدن آن تاثیر بسیاری دارد. با یک بار تبلیغ کردن محصول در فضای آنلاین و بازاریابی معرف، هیچ فروشی برای آن صورت نمی‌گیرد و حتی در صورت فروش نیز در ذهن مشتریان ماندگار نخواهد شد.
  • مراقب تبلیغات خود باشید: تمامی تبلیغاتی که سفارش می‌دهید را مرتبا زیر نظر بگیرید. استراتژی تبلیغ را از ناشر پرسیده و نظرات مخاطبان درباره محصول را نیز جویا شوید.

 

انواع روش های پرداخت همکاری در فروش

برنامه‌های مختلفی در افیلیت مارکتینگ با توجه به روش‌های متفاوت پرداخت قابل پیاده‌سازی است. با در نظر گرفتن هدف خود از افیلیت مارکتینگ می‌توانید از انواع مختلف برنامه‌های افیلیت استفاده کنید.

پرداخت به ازای هر فروش (CPS)

پرداخت به ازای هر فروش محبوب‌ترین و اصلی‌ترین نوع پرداخت در افیلیت مارکتینگ است. درواقع پایه و اساس افیلیت مارکتینگ در ابتدا با این روش پرداختی بناشده است. در پرداخت به ازای هر فروش، پرداخت به ناشر تبلیغات پس از کامل شدن فرآیند خرید مشتری انجام می‌شود.

در ساده‌ترین حالت آخرین کلیک برای خرید که معمولاً کلیک بر روی دکمه “ثبت نهایی” و یا “پرداخت” است را به‌عنوان معیار در نظر می‌گیرند. میزان پرداختی به ازای هر فروش در هر صنعت و کسب‌وکاری متفاوت است. معمولاً تبلیغ دهنده (merchant) بزرگ‌تر میزان پرداختی کمتری دارد و تا ۴% از فروش را به ناشر افیلیت پرداخت می‌کنند. اما این پرداخت در تبلیغ دهندگان کوچک به ۱۰% هم می‌رسد. این نوع پرداخت به خاطر ریسک کم آن از متداول‌ترین انواع پرداخت در افیلیت مارکتینگ است. میزان فروش محصول در این نوع روش پرداخت شرط اصلی است. میزان پورسانت پرداختی بر اساس میزان فروش متغیر خواهد بود و دیگر روش پرداخت تنها مرتبط به بازدید و یا پیگیری مشتری نمی‌باشد. در این روش معمولا ناشر نیز در فروش سهمی داشته و این سهم می‌تواند جدا از پورسانت نشر تبلیغ باشد.

 

پرداخت به ازای جذب مشتری بالقوه (CPL)

اگر هدفتان از افیلیت مارکتینگ جذب لید است می‌توانید از روش پرداخت به ازای جذب مشتریان بالقوه استفاده کنید. در این روش اگر کاربری بر روی لینک افیلیت کلیک کند و در سایت یا لندینگ سایت تبلیغ دهنده، اطلاعات تماس و ایمیل خود را وارد کند، مبلغی به ناشر افیلیت پرداخت می‌شود. در بعضی صنایع مانند صنعت خودرو، برنامه بازاریابی پرداخت به ازای هر فروش ممکن نیست. چون مدتی طول می‌کشد تا کاربر با محصولات آشنا شود و یک محصول را برای خرید انتخاب کند. برای این نوع کالاها استفاده از روش پرداخت به ازای جذب لید روش مناسبی است.

 

پرداخت بر اساس نمایش آگهی (CPM) و پرداخت به ازای کلیک (CPC)

در مرحله‌ای از بازاریابی که آگاهی از برند برای کسب‌ و کار اولویت دارد. استفاده از برنامه افیلیت با روش پرداخت بر اساس مشاهده تبلیغ (CPM) روش مناسبی است. البته پرداخت بر ازای کلیک نسبت به پرداخت به ازای مشاهده ریسک کمتری دارد. یعنی حتی اگر هدفتان افزایش آگاهی از برند است بهتر است روش CPC را انتخاب کنید. اما می‌دانیم کلیک به‌منزله خرید محصول نیست. اما برای سنجش آگاهی از برند معیار مناسبی است. در این روش با محاسبه میزان کلیک بر روی لینک تبلیغ، مقدار پورسانت دریافتی ناشر محاسبه می‌شود. در این روش هیچ عامل دیگری مانند میزان فروش، ارسال ایمیل، ثبت نام در سایت و سایر موارد مشابه تاثیر گذار نبوده و تنها میزان کلیک خورده شده بر روی لینک ملاک پرداخت هزینه است.

 

پرداخت با تعرفهٔ ثابت

به این مفهوم است که به ازای قرار گرفتن تبلیغ و لینک بر روی سایت ناشر، مبلغ ثابتی برای او در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، بهتر است این روش را در ترکیب با روش‌های پرداخت دیگر به‌کار بگیرید و البته تعرفه ثابت مقدار کمتری نسبت به روش دیگر داشته باشد.

حال که با افیلیت مارکتینگ و شرایط درآمدزایی آن آشنا شده‌اید وقت این رسیده که با بهترین سیستم‌های همکاری در فروش ایرانی و بازاریابی محصولات به صورت آنلاین را یاد بگیریم.

 

سیستم‌های همکاری در فروش ایرانی

سیستم همکاری در فروش دیجی کالا

همکاری در فروش دیجی کالا

حتی اگر تا به حال خریدی از دیجی کالا نداشته‌اید ولی قطعا این برند برایتان آشنا است و برای بررسی و مقایسه‌ی محصولات از آن استفاده کرده‌اید. دیجی کالا ابتدا کارش را با فروش محصولات دیجیتال شروع کرد و رفته رفته به همه‌‌ی بازارها وارد شد و امروزه می‌توان اکثر کالاهای موجود در کشور را از آن خریداری کرد.
این پلتفرم برای افزایش تعداد و تنوع محصولات از فروشندگان برای فروش محصولاتشان در دیجی کالا دعوت به همکاری کرد و سپس به یک مارکت پلیس تبدیل شد. بعد از این ماجرا برای بازاریابی و تبلیغ محصولات موجود از صاحبان رسانه خواست به ازای فروش هر کدام پورسانت دریافت کنند. پس اگر صاحب رسانه ( اعم از سایت، صفحات شبکه‌های اجتماعی، کانال تلگرامی و … ) هستید می‌توانید در سیستم همکاری در فروش دیجی کالا ثبت نام کنید و درآمد خوبی را کسب کنید.
اگر هم رسانه‌ای را در اختیار ندارید می‌توانید با تولید محتوا در سایتتان یا شبکه‌های اجتماعی افراد را برای خرید محصولات به دیجی کالا هدایت کنید. پیشنهاد می‌کنم محصولاتی را بازاریابی کنید که در آن تخصص دارید و اگر هم اطلاعات راجع به هیچ محصولی ندارید بهتر است تمرکز خود را بر روی فروش دسته‌ی مشخصی از محصولات اختصاص دهید. مثلا اگر قصد دارید برای فروش تلفن همراه محتوا بسازید از بازاریابی برای فروش ابزارآلات پرهیز کنید چون با فروش گروهی مشخص از محصولات مخاطب راحت‌تر اعتماد می‌کند و به متخصص بودن شما پی خواهد برد. از مزایای همکاری در فروش دیجی کالا می‌توان به مطرح بودن برندش در کشور و تنوع بالای محصولات نام برد.

 

سیستم همکاری در فروش میهن استور

میهن استور یکی از قدیمی‌های این حوزه است که بیش از 8 سال است که در حال فعالیت است. این پلتفرم هم تنوع محصولات بالایی دارد و دائما در حال اضافه کردن محصولات جدید است. از مزایای این سیستم این است که می‌توانید فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید و با انتخاب قالب‌های موجود یا ویرایش قالب آن را شخصی سازی کنید. این گونه مخاطب متوجه نمی‌شود که در حال استفاده از سیستم همکاری در فروش هستید. حتی امکان زیرمجموعه‌گیری برای فروشگاه خودتان نیز وجود دارد و از فروش محصولات توسط آن‌ها هم کمیسیون دریافت خواهید کرد. میهن استور جهت بازاریابی و تبلیغ محصولات در سایت و شبکه‌های اجتماعی پوسترها و توضیحات محصولاتش را در پنل کاربری قرار داده است.

سیستم‌های همکاری در فروش مختلف دیگری در حوزه‌های متفاوت وجود دارد. بر فرض مثال توربین بر روی فروش خدمات گردشگری، تور و هتل تمرکز دارد، بیمیتو بستری برای افیلیت مارکتینگ فروش بیمه ایجاد کرده است و از طریق میزبان فا هم می‌توانید با فروش هاست و دامنه کمیسیون دریافت کنید و کسب درآمد کنید.

در همین رابطه بخوانید: 17 روش شگفت انگیز برای کسب درآمد دلاری آسان و روزانه

 

بازاریابی آنلاین محصولات

بازاریابی در سایت

برای زیر مجموعه گیری کافی است در بخش‌های مختلف سایت از کاربران دعوت به همکاری کنید. البته بهتر است این کار را در میان محتواهای مفیدی که تولید می‌کنید انجام دهید. از پوسترها و توضیحات محصول هم می‌توان برای تبلیغ محصولات در سایت استفاده کرد اما برای فروش بهتر باید از بازاریابی محتوایی بهره ببرید. مثلا اگر قرار است همکاری در فروش تلفن همراه را بر عهده بگیرید بهتر است محتواهای مرتبطی مثل «بهترین تلفن‌های همراه سامسونگ برای عکاسی» تولید کنید.

با تولید محتوای غیرمرتبط امکان فروش محصولات بسیار پایین است. فرض کنید محتوایی راجع به بهترین برندهای جاروبرقی در دنیا نوشته‌اید و در میان آن کاربر را به خرید تلفن همراه دعوت کردید. کاربر قصد خرید جاروبرقی را دارد پس پیشنهاد خرید تلفن همراه به او کار عقلانی نیست. هر چه محتوای جذاب‌تری بسازید کاربران زمان بیشتری را به شما اختصاص خواهند داد و به احتمال زیاد دوباره به سایتتان سرخواهند زد پس در این صورت میزان فروش و درآمد شما هم بیشتر خواهد شد. اگر متوجه استقبال کاربران از محصولی خاص شدید محتواهای بیشتری را به آن اختصاص دهید.

 

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

فروش محصولات در شبکه‌های اجتماعی هم درست مثل سایت از طریق تولید محتوا صورت می‌گیرد. البته با توجه به نوع شبکه‌ی اجتماعی قطعا استراتژی و نوع محتوایی که به کار می‌برید فرق خواهد داشت. مثلا در اینستاگرام به جای محتوای متنی بهتر است از محتواهای ویدیویی استفاده کنید و برخی اوقات محصولات را در استوری‌های خود به کاربران پیشنهاد دهید.

 

فروشتان را افزایش دهید

افزایش فروش

برای افزایش درآمد باید فروشتان را توسعه دهید. دو حالت بیشتر وجود ندارد، یا فروشتان توسعه می‌یابد و درآمدتان بیشتر می‌شود یا رشدی صورت نمی‌گیرد و روز به روز درآمدتان کمتر خواهد شد. به همین دلیل است که همیشه باید برای رشد تلاش کنید، در غیر این صورت کسب و کار شما کوچکتر خواهد شد و بازدهی کمتری از آن دریافت خواهید کرد.

سعی کنید به دنبال محصولات جدیدی باشید که فکر می کنید می‌توانید آنها را بصورت آنلاین بازاریابی کنید. دنبال شرکت‌های جدیدی باشید که به تازگی از بازاریابی معرف استفاده کرده‌اند که اگر محصولی خاص را ارائه می‌دهند و فکر می‌کنید می‌توانید به خوبی برای آن بازاریابی کنید همکاری‌تان را با آن‌ها شروع کنید. فروش خود را همواره بصورت آنلاین توسعه دهید. از شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و روش‌های بازاریابی دیگر غافل نشوید. به طوری که بازدیدکنندگان همواره برای محتوای با کیفیت و مشاوره به سراغ شما بیایند.

اگر بعضی کارها را می‌توان به صورت خودکار انجام داد این کار را انجام دهید. ابزارهای بازاریابی دیجیتال فراوانی برای این کار وجود دارد. ممکن است این ابزارها هزینه‌هایی در پی داشته باشند اما از این طریق وقت بیشتری برای رقم زدن فروش بیشتر و گسترش کسب و کارتان خواهید داشت.

در همین رابطه بخوانید: با این 10 روش فروش اینترنتی خود را افزایش دهید

 

همکاری در فروش دفترشما

ما در دفترشما ابزارهای تلفن گویا، فکس اینترنتی، منشی مجازی و مرکز تماس را برای تسهیل روند کسب و کارها ایجاد کرده‌ایم. تصمیم گرفتیم برای کسب درآمد شما عزیزان امکان همکاری در فروش را فراهم کنیم که با فروش هر یک از محصولات مبلغی را به عنوان کمیسیون به شما پرداخت خواهیم کرد. برای همکاری با ما کافی است به همکاری در فروش دفترشما مراجعه کنید و درخواستتان را ثبت کنید.

 

اگر تجربه‌ی استفاده از همکاری در فروش را داشته‌اید از مزایا و معایب آن کامنت بگذارید.