درست است که دوران سیگار برگ کشیدن با مشتریان خیلی وقت است که گذشته، اما اصل مطلب هنوز به قوت خود باقی است: آدم‌ها با افرادی وارد کسب و کار می‌شوند که به دلشان بنشینند. اگر می‌خواهید مشتریانتان به قول معروف نمک‌گیرتان شوند، کافی است رابطه‌ای جدی و عمیق با آنها برقرار کنید.

راهنمای گام به گام ایجاد روابط دوستانه در کسب و کار

ایجاد تفاهم و توافق به این پنج دلیل به نفع کسب و کارتان است:

دفترشما

روابط دوستانه در کسب و کار

مشتریان خود را انگشت به دهان کنید. هر چه به شناختتان از مشتریتان بیشتر باشد، فرصت‌های بیشتری خواهید داشت تا چیزی را به آنها عرضه کنید که حتی خودشان هم خبر ندارند که نیاز دارند.

اعتمادسازی کنید. در هر داد و ستد تجاری‌ای اعتماد یکی از عناصر اصلی است. موکلانِ یک وکیل آینده خود را به دست او می‌سپارند. هنگام سفارش آنلاین از یک سایت، مشتریان اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن سایت قرار می‌دهند، و اینجا در «دفتر شما»،‌ مشتریانمان اعتبار شرکت و کسب و کار خود را به دستان ما می‌سپارند. چنانچه کارکنان شما رفتار مسئولانه‌ای از خود نشان دهند، مشتریان نیز خیالشان راحت خواهد بود که تصمیم درستی گرفته‌اند.

دفترشما

دوباره قد راست کنید

دوباره قد راست کنید. چنانچه در مواردی نادر خطایی از شما سر بزند، مشتریانتان این فرصت را به شما خواهند داد تا خطای خود را جبران کنید- به شرطی که این اعتماد را در آنها ایجاد کرده باشید و به قول و قرارهای خود پایبند بوده باشید.

یک سر و گردن بالاتر از رقیبان قرار گیرید. این روزها کسی برای ایجاد روابط صمیمانه اهمیتی قائل نمی‌شود. بیش از هر زمان دیگری به تلفن‌هایمان وابسته شده‌ایم، و شاید بیشتر زمان خود را پشت کامپیوترهایمان سپری می‌کنیم، به جای این که با مشتریمان قراری حضوری بگذاریم و با او به گفتگویی صمیمانه بنشینیم. در چنین شرایطی، اگر شما زحمت شناخت مشتریانتان را به خود بدهید، در میان این هم رقیب کسب و کار شما جلوه دیگری خواهد داشت.

دفترشما

تا چه حد بر کسب و کار فروش من تأثیرگذار بود

بیشتر لذت ببرید. در یکی از مقاله‌های پیشین برایتان گفتم که ایجاد روابط صمیمانه تا چه حد بر کسب و کار فروش من تأثیرگذار بود. با این کار نه تنها فروش من صد در صد افزایش یافت، بلکه از شغل خود نیز به مراتب بیشتر لذت می‌بردم. یا شاید دلیلش این بوده که چون از شغلم بیشتر لذت می‌بردم، در کارم هم موفق‌تر بود. دلیلش هر چه که باشد، وقتی به تک تک تماس‌گیرندگان، مشتریان یا همکاران به چشم دوستانتان نگاه کنید، به یکباره احساستان نسبت به کارتان دگرگون خواهد شد.