۱۸ علامت برخورداری از هوش هیجانی یا EQ

۱۸ علامت برخورداری از هوش هیجانی یا EQ

«دفتر شما» موفقیت 4 Comments

هوش هیجانی (EQ) چیزی است در وجود تک تک ما که برایمان کمی ناملموس است. اما بر چگونگی مدیریت رفتارها، هدایت پیچیدگی‌های اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های شخصی‌مان تأثیرگذار است.

با وجود اهمیت بالای EQ، به واسطه همین ماهیت ناملموسش، بسیار دشوار است که بدانید تا چه اندازه از آن برخوردارید و چگونه می‌توانید آن را افزایش دهید. و از آن‌جا که آزمون‌های باکیفیت و معتبر EQ رایگان نیستند، من اقدام به تحلیل داده‌هایی از یکی از این آزمون‌ها برای شناسایی رفتارهای نشانگر EQ بالا کردم. آن چه در ادامه می‌خوانید، نشانه‌های قطعی EQ بالا هستند.

1. از واژگان عاطفی قدرتمندی برخوردارید.

همه انسان‌ها عواطف را تجربه می‌کنند، اما تنها عده انگشت‌شماری هستند که این جور مواقع قادرند این عواطف را با دقت توصیف کنند. افراد دارای EQ بالا می‌توانند عواطفشان را مدیریت کنند، چرا که قادر به درک آن هستند، و برای این کار از واژگان عاطفی گسترده‌ای استفاده می‌کنند. در شرایطی که افراد عادی ممکن است حال خود را صرفاً «بد» توصیف کنند، افراد دارای EQ بالا می‌توانند دقیقاً بگویند که «آزرده‌خاطر» هستند یا «ناامید» یا «مضطرب».

2. درباره آدم‌ها کنجکاوید.

افراد دارای هوش هیجانی، خواه درونگرا باشند یا برونگرا، درباره آدم‌هایی که دور و برشان هستند کنجکاوند. این کنجکاوی حاصل احساس همدلی است، یکی از دروازه‌های اصلی رسیدن به EQ بالا. هر چه به دیگران و حال و احوالشان بیش‌تر اهمیت بدهید، کنجکاویتان هم نسبت به آن‌ها بیش‌تر خواهد شد.

3. پذیرای تغییر هستید.

افراد دارای هوش هیجانی منعطف‌اند و مدام در حال تطبیق خود با شرایط. آن‌ها می‌دانند که ترس از تغییر فلج‌کننده و خطری جدی برای موفقیت و خوشبختی‌شان است.

4. از نقاط قوت و ضعف خود باخبرید.

افراد دارای هوش هیجانی نه تنها عواطف خود را درک می‌کنند، بلکه می‌دانند در چه زمینه‌ای توانمند و در چه زمینه‌ای ضعیف‌اند. همچنین افرادی را که دست روی نقطه ضعفشان می‌گذارند و شرایطی را که باعث موفقیتشان می‌شود می‌شناسند.

5. در قضاوت شخصیت آدم‌ها ماهرید.

هوش هیجانی عمدتاً در آگاهی اجتماعی خلاصه می‌شود: توانایی قضاوت دیگران. برای افراد داری هوش هیجانی بالا، آدم‌ها موجوداتی پر از رمز و راز نیستند. آن‌ها قادرند به واقعیت آدم‌ها و انگیزه‌هایشان پی ببرند، حتی آن‌هایی که به قول معروف رو بازی نمی‌کنند.

6. آزردنتان کار ساده‌ای نیست.

اگر شناخت خوبی از خودتان داشته باشید، دیگران نمی‌توانند به سادگی با گفتار و رفتارشان شما را برنجانند. افراد دارای هوش هیجانی از اعتماد به نفسی بالا و ذهنی باز برخوردارند، و همین آن‌ها را پوست‌کلفت می‌کند.

7. بلدید چه طور (به خود و دیگران) نه بگویید.

هوش هیجانی یعنی بلد بودن خویشتن‌داری. یعنی به تعویق انداختن خشنودیِ لحظه‌ای و خودداری از رفتارهای سرسری. بنا بر یک مطالعه، هر چه گفتن نه برایتان دشوارتر باشد، احتمال دچار شدن به استرس، فرسودگی و حتی افسردگی نیز در شما بیش‌تر است. وقتی زمان نه گفتن است، افراد دارای هوش هیجانی از گفتن عباراتی همچون «فکر نمی‌کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» خودداری می‌کند.

8. دست از سر اشتباهات برمی‌دارید.

افراد دارای هوش هیجانی از اشتباهاتشان فاصله می‌گیرند، اما فراموششان نمی‌کنند. آن‌ها با فاصله گرفتن از اشتباهات، و در عین حال نگه داشتنشان در فاصله‌ای در دسترس، قادرند خود را برای موفقیت‌های آینده به‌روز کنند. و کلید حفظ این تعادل در قابلیت شما برای تبدیل شکست‌ها به اطلاعاتی ارزشمند برای پیشرفت است.

9. بی هیچ چشمداشتی می‌دهید.

وقتی کسی چیزی را به میل خود به شما می‌دهد و در عوضِ آن هیچ چشمداشتی ندارد، این کارش تأثیر قدرتمندی به جای می‌گذارد. برای مثال، با یک نفر درباره کتابی حرف می‌زنید، و یک ماه بعد که دوباره او را می‌بینید، کتاب را همراه خود برای او می‌برید. افراد دارای هوش هیجانی قادرند روابطی مستحکم بسازند، چرا که بی‌وقفه به فکر دیگرانند.

10. کینه به دل نمی‌گیرید.

کینه‌توزی با خود احساسات منفیِ گریزناپذیری به همراه دارد که در نهایت به استرس می‌انجامد. و بنا بر یک مطالعه، استرس به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی منجر می‌شود. پس کینه به دل گرفتن یعنی استرس و تنش عصبی و بیماری برای خود جمع کردن، و افراد دارای هوش هیجانی به هر قیمتی شده از این اتفاق جلوگیری می‌کنند.

11. افراد مسموم‌کننده را خنثی می‌کنید.

سر و کله زدن با افراد بدقلق فرساینده و خسته‌کننده است. افراد دارای EQ بالا تعاملات خود را با افراد مسموم‌کننده به واسطه کنترل احساسات خود مدیریت می‌کنند. وقتی مجبورند با چنین فردی وارد تعامل شوند، به شکلی منطقی با موقعیت برخورد می‌کنند. احساسات خود را شناسایی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند خشم یا فرسایش به این آتش دامن زند، و در شرایطی که اوضاع طبق خواستشان پیش نمی‌رود، به قول معروف دندان روی جگر می‌گذارند و نمی‌گذارند آن شخص آن‌ها را از پای درآورد.

12. به دنبال کمال نیستید.

افراد دارای هوش هیجانی کمال را هدف خود قرار نمی‌دهند، چون می‌دانند چنین چیزی اصلاً وجود ندارد و بشر ذاتاً دارای نقص است. وقتی کمال را هدف خود قرار می‌دهید، همواره نوعی احساس شکست در شما وجود دارد که شما را به تسلیم شدن وسوسه می‌کند. در عوض، افراد دارای EQ بالا مدام به جلو حرکت می‌کنند و به خاطر آن چه به دست آورده‌اند و آن چه در آینده به دست خواهند آورد هیجان‌زده‌اند.

13. قدر آن چه را که دارید می‌دانید.

فکر کردن به داشته‌ها و شکرگزاری بابت آن‌ها خُلق شما را بهبود می‌بخشد، چرا که سطح هورمون کورتیزول را یا همان هورمون استرس را تا ۲۳ درصد کاهش می‌دهد. بنا بر یک مطالعه، افراد شکرگزار از خُلق، انرژی و سلامت جسمانی بهتری برخوردارند.

14. ارتباط خود را با اطراف قطع می‌کنید.

قطع ارتباط با اطراف به طور منظم در طول شبانه‌روز یکی از نشانه‌های EQ بالاست،‌ چرا که باعث می‌شود استرس خود را تحت کنترل درآورید و در لحظه زندگی کنید. وقتی هفت روز هفته، بیست و چهار ساعته در دسترس باشید، در واقع دارید خودتان را در معرض رگبار دائمی عاملان استرس قرار می‌دهید. با اجبارِ خود به آفلاین شدن و حتی خاموش کردن تلفن همراهتان! به بدن و ذهنتان استراحت می‌دهید.

15. مصرف کافئین خود را محدود می‌کنید.

مصرف بیش از اندازه کافئین باعث انتشار آدرنالین می‌شود، و آدرنالین منشاء پاسخ جنگ و گریز (fight-or-flight) است. این مکانیسمِ طبیعی به منظور رسیدن به پاسخی سریع‌تر برای اطمینان از بقا، مانع از تفکر منطقی می‌شود، که عالی است، به شرطی که مورد حمله خرسی قرار گرفته باشید، نه وقتی دارید به یک ایمیل تند و تیز پاسخ می‌دهید. افراد دارای هوش هیجانی بالا می‌دانند کافئین چیزی جز دردسر نیست و اجازه نمی‌دهند افسارشان را به دست گیرد.

16. به اندازه کافی می‌خوابید.

هر چه قدر که از اهمیت خواب برای بالا بردن سطح هوش هیجانی و مدیریت استرس بگوییم کم گفته‌ایم. هنگام خواب، مغزتان به معنای واقعی کلمه شارژ می‌شود، خاطرات روزانه را زیر و رو می‌کند و آن‌ها را ذخیره می‌کند یا دور می‌ریزد تا وقتی بیدار می‌شوید هوشیار باشید و ذهنی خلوت داشته باشید. افراد دارای هوش هیجانی، خوب می‌دانند که خویشتن‌داری، توجه و حافظه خوب همگی محصول خواب کافی هستند.

17. جلوی بدگویی درباره خودتان را می‌گیرید.

هر چه بیش‌تر بر افکار منفی تمرکز کنید، بیش‌تر پر و بال می‌گیرند. بیش‌ترِ افکار منفی ما واقعاً‌ فقط افکارند، و نه واقعیت. افراد دارای هوش هیجانی حساب افکار خود را از واقعیت‌ها جدا می‌کنند تا در چرخه منفی‌بافی گرفتار نشوند.

18. به هیچ کس اجازه نمی‌دهید مانع از لذتتان شود.

وقتی احساس لذت و رضایتتان ریشه در نظر دیگران داشته باشد، دیگر خود ارباب شادمانی خود نیستید. وقتی یک فرد دارای هوش هیجانی بالا نسبت به کاری که کرده احساس خوبی می‌کند، اجازه نمی‌دهد نظر یا کنایه هیچ کسی آن لذت را از او بگیرد. با این منش، مهم نیست دیگران چه فکری یا چه کاری می‌کنند، چون احساس ارزشمندی شما از درون نشأت می‌گیرد.

[divider]

برگرفته شده از: http://themindunleashed.org/

[divider]

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 4

  1. Pingback: چرا هوش هیجانی (EQ) از ضریب هوشی (IQ) مهم‌تر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.